Podróżnicy są zgodni co do faktu, że przy opisie Singapuru należy użyć jak najwięcej przymiotników rozpoczynających się od przedrostka “naj-”. Jest najbardziej fascynującym, najbogatszym, najrozmaitszym i najnowocześniejszym państwem Azji. To państwo-miasto, choć ogromne i tłoczne, ma w sobie “ to coś”, co sprawia, że z łatwością rozkochuje w sobie odwiedzających je turystów.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ten kraj był biedną rybacką wioską. Dziś to miasto Lwa jest jednym z najbogatszych i najdroższych państw świata, a to oznacza, że jest nie lada wyzwaniem dla miłośników taniego podróżowania. Michał Cessanis swoją podróż rozpoczął od wizyty w indyjskiej dzielnicy, która słynie z fantastycznego jedzenia, restauracji, sklepów, ale przede wszystkim wielu kolorów.
Singapur - klimat, wiza, język i waluta - planowanie wyjazdu
Nazwa Singapuru pochodzi od dwóch sanskryckich słów: singa, czyli lew i pura, czyli miasto. Z tego też powodu nazywany jest często Miastem Lwa. Położony jest w pobliżu południowego krańca Półwyspu Malajskiego, w południowo-wschodniej Azji i funkcjonuje jako państwo-miasto. Oznacza to, że stolica Singapuru to właśnie Singapur. Mieszka w nim nieco ponad 5,5 miliona ludzi. Singapurska kultura znacznie różni się od naszej, dlatego przed planowaniem wyjazdu do Singapuru warto zaznajomić się z istotnymi informacjami.
W samym mieście warto poruszać się komunikacją miejską. Taksówki wbrew pozorom wcale nie są takie tanie.
Po Singapurze najprościej poruszać się metrem nie dość, że jest klimatyzowane, jest bardzo punktualne, to jest aż pięć linii i można dojechać do każdej atrakcji turystycznej w mieście. Bilet kosztuje tylko 5 zł
- powiedział Michał.
Singapur - klimat. Miasto Lwa znajduje się w obszarze klimatu tropikalnego. Mówi się, że występują tam tylko dwa typy pogody: bardzo słonecznie i gorąco oraz bardzo deszczowo i gorąco. Powiedzenie to znajduje swoje odzwierciedlenie w praktyce. Temperatury w ciągu dnia, przez cały rok, wynoszą tam od 25 do 35 stopni Celsjusza. Pogoda w Singapurze określana jest mianem “mocno nieprzewidywalnej” - w słoneczny dzień może niespodziewanie spaść intensywny deszcz i na odwrót.
Singapur - wiza. Jeśli jedziemy do Singapuru jedynie na wyjazd wakacyjny, nie potrzebujemy wizy. Obywatele polscy są bowiem z niej zwolnieni, jeśli udają się do Miasta Lwa w celach turystycznych, nie na dłużej niż 90 dni. Jedynym warunkiem wjazdu do kraju jest posiadanie biletu powrotnego lub na dalszą podróż.
Singapur - język. Głównymi językami urzędowymi w Singapurze są angielski i chiński (mandaryński). Wiele osób posługuje się również językami malajskim i tamilskim.
Singapur - waluta. Jednostką monetarną obowiązującą w Singapurze jest dolar singapurski (w skrócie SGD). Wartość 1 dolara singapurskiego to ok. 2,84 złotego.
Singapur - ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne - co warto zobaczyć?
To azjatyckie państwo-miasto rozwija się w bardzo szybkim tempie. Jeszcze do niedawna stanowiło jedynie wyspę porośniętą lasem tropikalnym. Dziś uznawane jest za jedno z najbogatszych krajów na świecie. My, Polacy, zazwyczaj mało wiemy na temat tego zakątka Azji, a szkoda, bo Singapur to niezwykle wielokulturowe miasto, które z ogromną gracją łączy ze sobą tradycję, nowoczesność i azjatycką tradycję. Co warto zobaczyć w Singapurze i jakie są jego najważniejsze zabytki?
China Town to punkt obowiązkowy każdej wycieczki. W klimatycznych świątyniach odnajdziemy spokój i cisze. Co ciekawe, w Singapurze niektóre muzea w wybrane dni i godziny możemy zwiedzić za darmo, jednym z nich jest muzeum sztuki. Inne ośrodki obniżają wieczorami ceny biletów nawet o połowę. Wstępy do świątyń buddyjskich są darmowe.
Najtańsza na świecie restauracja z gwiazdką Michelin. W Singapurze, w jednym z najdroższych miast, jest najtańsza na świecie restauracja z gwiazdką Michelin. Jej wnętrze przypomina bardziej bar szybkiej obsługi, a podają tam kurczaka z makaronem.
Kiedy zacząłem prowadzić bar, uważnie słuchałem klientów, chciałem stworzyć takie danie, które oni będą kupowali. Słuchałem uwag i wprowadzałem zmiany na bieżąco, aż do momentu, kiedy wszyscy opowiadali, że bardzo im to smakuje
- powiedział Chan Hon Meng, szef kuchni.
Co wyróżnia danie spośród innych? Jak przyznał szef kuchni, jest to delikatne mięso w sosie barbecue, jest idealnie miękkie w środku i chrupiące na zewnątrz.
Marina Bay - nie można zwiedzić Singapuru bez spaceru wzdłuż zatoki Marina Bay. Mieszczące się tam centrum finansowe stanowi również ścisłe centrum miasta. Wysokie szklane drapacze chmur tworzą krajobraz niczym sceneria z filmu science fiction. To właśnie tam znajduje się symbol Singapuru - tryskający wodą kamienny pomnik lwa, zwany Merlionem.
Akwarium - singapurskie oceanarium to obowiązkowy punkt na planie wycieczki po Mieście Lwa. Jest to największe tego typu akwarium na świecie i można w nim zobaczyć ponad 100 000 okazów różnych gatunków zwierząt morskich - ryby, rekiny, płaszczki, meduzy i inne.
Marina Bay Sands - nigdzie na świecie nie znajdziemy podobnego obiektu. Singapurski hotel został zaprojektowany przez najlepszych azjatyckich specjalistów od feng-shui. Na trzech 55-piętrowych masztach usytuowano ogromny taras z basenem i ogrodami, z których rozprzestrzenia się piękny widok na panoramę miasta. Codziennie wieczorem u podnóża hotelu odbywa się słynny pokaz świateł i wody.
Zoo - ogród zoologiczny w Singapurze to wyjątkowe miejsce. Jest jednym z nielicznych na świecie zoo, w których nie zobaczymy klatek i oddzielających od turystów zwierząt barierek. Możemy tam z bliska podziwiać najciekawsze gatunki zwierząt.
Sentosa - Sentosa to wyspa położona na południe od Singapuru i połączona z nim mostem i kolejką linową. Wyglądem przypomina prawdziwy raj - piaszczysta plaża, gaj palmowy i błękitna woda. Oprócz plaży znajdziemy tam park rozrywki oraz liczne restauracje.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Niemieckie miasto Drezno – atrakcje. Co zwiedzić?
- Co warto zobaczyć na Cyprze Północnym? Najważniejsze atrakcje, pogoda
- Weekendowe wyprawy. Gdzie można się wybrać? Co trzeba zobaczyć?
- Wiza do Singapuru – turystyczna i pracownicza. Praktyczne informacje
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN