Przed wyjazdem do Singapuru powinniśmy się dowiedzieć, czy musimy uzyskać wizę do tego kraju. Odmienne są bowiem zasady dotyczące pobytu w celach turystycznych i zarobkowych. Wiza do Singapuru – kto jej potrzebuje?
Singapur od dawna przyciąga rzesze turystów. Ten bogaty kulturowo kraj ma wiele do zaoferowania podróżnikom z całego świata. Od jakiegoś czasu wzrasta też zainteresowanie pracą w Singapurze, który plasuje się na liście najbogatszych państw świata i kusi pracowników wysokimi zarobkami. Kiedy obywatelom Polski potrzebna jest wiza do Singapuru?
Singapur – wiza turystyczna
Polacy są zwolnieni z obowiązku ubiegania się o wizę , jeśli wybierają się do Singapuru w celach turystycznych, a pobyt tam nie będzie przekraczać 90 dni. Do wjazdu na teren Singapuru upoważnia paszport, którego data ważności wynosi co najmniej 6 miesięcy w momencie przekraczania granicy. Turyści przyjeżdżający do Singapuru powinni też mieć ze sobą bilet powrotny lub dokument potwierdzający, że będą podróżować dalej. Władze Singapuru nie wymagają natomiast, byśmy mieli przy sobie określoną sumę pieniędzy na każdy dzień pobytu.
W trakcie lotu do Singapuru albo na lądowych przejściach granicznych otrzymamy specjalny formularz, w którym powinniśmy wskazać, gdzie się zatrzymamy na czas pobytu. Chodzi tu o adres hotelu czy pensjonatu, w którym dokonaliśmy rezerwacji. Ten kwestionariusz należy zachować, ponieważ będziemy musieli okazać go przy wyjeździe z Singapuru.
Singapur – wiza pracownicza
Dużą szansę na otrzymanie wizy pracowniczej mają wysoko wykwalifikowani pracownicy. Mowa tu o doświadczonych inżynierach, architektach, specjalistach z branży IT, bankowcach, menedżerach wyższego szczebla czy personelu medycznym. Osoby, które chcą pracować w Singapurze w innych zawodach, na przykład jako sprzedawcy czy budowlańcy, muszą się liczyć z tym, że ich wniosek zostanie odrzucony.
Takie kwestie, jak wykształcenie, proponowana pensja, specyfika danego zawodu czy liczba cudzoziemców zatrudnianych przez singapurskiego pracodawcę, wpływają na to, czy uzyskamy wizę pracowniczą. Jeśli chcemy sprawdzić, czy otrzymamy pozwolenie na pracę, możemy skorzystać z oficjalnej strony singapurskiego ministerstwa pracy. Dostępna tam aplikacja MOM Self Assessment Tool podpowie nam, czy mamy szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Jeżeli zamierzamy się starać o wizę pracowniczą, powinniśmy mieć zapewnienie od pracodawcy, którego firma działa w Singapurze, że zatrudni nas na pełny etat. Zazwyczaj to właśnie pracodawca zajmuje się aplikowaniem o pozwolenie na pracę dla swoich pracowników.
Wiza do Singapuru – rodzaje wiz pracowniczych
W Singapurze istnieje kilka rodzajów wiz pracowniczych. O work permit mogą się starać nisko wykwalifikowani pracownicy. Tego typu zawody są jednak zarezerwowane dla obywateli Singapuru i sąsiadujących z nim państw, dlatego Polacy i obywatele innych krajów europejskich nie mają co liczyć na uzyskanie tego rodzaju pozwolenia o pracę.
S-pass to wiza dla średnio i wyżej wykwalifikowanych osób. Employment pass to z kolei rodzaj wizy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników. Mowa tu o specjalistach IT czy menedżerach wyższego szczebla. Ten rodzaj wizy nie jest przypisany do pracownika, ale do pracodawcy. Pracodawca jest również odpowiedzialny za aplikowanie o to pozwolenie w imieniu przyszłego pracownika. Jeśli zrezygnujemy z pracy albo zostaniemy zwolnieni, tracimy employment pass. Nowy pracodawca musi zaczynać całą procedurę od początku.
Z kolei personalised employment pass jest przypisane do pracownika. Jeśli więc chcemy zmienić pracodawcę, nie musimy wyrabiać kolejnego pozwolenia. O ten rodzaj pozwolenia na pracę mogą się ubiegać jedynie osoby, które pracują w Singapurze co najmniej 2 lata i mają wysokie zarobki. W najbardziej komfortowej sytuacji są obcokrajowcy, które posiadają status stałego rezydenta . Dzięki temu statusowi zagraniczni pracownicy są traktowani na rynku pracy jak Singapurczycy. Aby starać się o uzyskanie statusu stałego rezydenta, trzeba pracować w Singapurze co najmniej 3 lata.
Zagranicznych pracowników przyciągają do Singapuru wysokie zarobki. Ten bogaty kraj oferuje pensje kilkukrotnie wyższe niż w Polsce. Proces ubiegania się o wizę pracowniczą jest jednak dosyć skomplikowany. Dodatkowo nigdy nie mamy pewności, czy uzyskamy pozwolenie o pracę. Jeśli natomiast jedziemy do Singapuru jedynie w celach turystycznych, nie musimy się martwić o wizę – wystarczy mieć przy sobie ważny paszport.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN