Zobacz też: Młode ziemniaki - sałatka, potrawka i pieczone. Na deser ciasto rabarbarowe - przepisy >>>
Gruzińska kuchnia słynie z wielości przekąsek i dań głównych. Co ważne, część z nich występuje zarówno w wersji mięsnej, jak i wegetariańskiej, w związku z czym nawet wymagający smakosz znajdzie coś dla siebie. Klasyczne potrawy, takie jak np. chinkali czy chaczapuri , serwuje każda gruzińska restauracja. Można spróbować ich także w Polsce, ponieważ specjały te zyskują coraz większą popularność w naszym kraju.
Różnorodne potrawy gruzińskie
Gruzińskie jedzenie jest niezwykle urozmaicone. Wynika to z wielości świeżych składników, jakie wykorzystywane są do przyrządzania poszczególnych dań. Gruzja leży w regionie o zróżnicowanym klimacie, dzięki czemu stanowi doskonałe miejsce do uprawy wielu owoców i warzyw, a także hodowli zwierząt. W związku z tym gruzińskie potrawy przygotowywane są na bazie takich produktów, jak chociażby dorodne pomidory, bakłażany czy arbuzy . Oprócz tego zastosowanie znajdują różnego typu mięsa i sery . Gruzińskie dania słyną też z dodatków, takich jak np. orzechy włoskie, czosnek, nasiona granatu czy ocet. Dzięki nim klasyczne potrawy stają się niezwykle oryginalne i wyraziste w smaku.
Zobacz też: Młoda kapusta. Przepisy na gołąbki, kapustę duszoną i pyszną surówkę >>>
Równie cenione są przyprawy gruzińskie . Bardzo często używane są np.: kolendra, cynamon, słodka i ostra papryka, estragon czy tymianek, a także specjalna mieszanka przypraw chmieli-suneli .
Przepisy kuchni gruzińskiej są zazwyczaj bardzo proste. Mimo to umiejętne łączenie składników sprawia, że tradycyjne dania gwarantują niezapomniane wrażenia smakowe.
Pierogi gruzińskie chinkali
Chinkali , czyli gruzińskie pierogi, to jedno z najpopularniejszych dań obiadowych. Swoim wyglądem przypominają niewielkie sakiewki. Oryginalny przepis stanowią gruzińskie pierogi z rosołem i mięsem . Niezwykle istotny jest sposób ich jedzenia. Należy chwycić górną część pierożka ręką i delikatnie wgryźć się w niego, aby móc wyssać znajdujący się w środku bulion. Dopiero później można zjeść resztę przysmaku, pamiętając o zostawieniu szczytu sakiewki.
Klasyczne gruzińskie pierożki wypełnione są najczęściej mieszanką mięsa baraniego i wieprzowego lub wołowiną . Mimo to bez trudu można znaleźć różne wariacje na temat tej potrawy. Gruzińskie chinkali mogą występować bowiem także w wersji wegetariańskiej. Farsz stanowią wówczas grzyby lub ser.
Gruzińskie chaczapuri
Znaną potrawą jest również gruzińskie chaczapuri . Przepis na to danie nie należy do skomplikowanych. Przysmak ten to bowiem nic innego jak okrągły zapiekany serowy placek. Do jego przygotowania wystarczy kilka produktów: mąka, woda, drożdże i miejscowe sery (np. ser gruziński sulguni czy imeretyński). Mimo prostoty formy chaczapuri zachwyca ciekawym smakiem i jest jedną z najbardziej popularnych przekąsek w Gruzji.
Co ciekawe, placek gruziński występuje w kilku wariantach. Farszem tradycyjnej potrawy jest jedynie ser. W odmianie adżarskiej ciasto formuje się w kształt łódeczki, a na wierzch serowego nadzienia wbija dodatkowo żółtko jajka . Z kolei chaczapuri gruzińskie , pochodzące z regionu Imeretia, może zawierać pastę z czerwonej fasoli.
Zobacz też: Grillujemy z Davidem Gaboriaud. Przepisy na szaszłyki, warzywa i ryby z grilla >>>
Chleb gruziński
Będąc w Gruzji lub w gruzińskiej restauracji w Polsce, warto również spróbować tradycyjnego chleba. Ma on zupełnie inną formę niż pieczywo, do którego wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni. Gruziński chleb shoti , bo o nim mowa, jest zupełnie płaski i przypomina placek . Jego tradycyjne składniki to woda, mąka i sól. Wypiekany jest w specjalnym okrągłym piecu, który nosi nazwę tone . Rozciągnięte chlebki przyklejane są do jego ścianek i w ten sposób pieczone. Gotowe gruzińskie placki stanowią doskonałą przekąskę, a także świetny dodatek do różnego typu dań.
Bakłażan po gruzińsku
Gruzińskie smaki są czasem dość nieoczywiste. Dobry przykład stanowią popularne w Gruzji zapiekane roladki z bakłażana , czyli badridżani . To kolejna bardzo prosta przekąska, która mimo niewielu składników zachwyca doskonałą kompozycją smaków.
Sekretem bakłażana po gruzińsku jest jego farsz. Przygotowuje się go z orzechów włoskich połączonych z czosnkiem i aromatycznymi ziołami (głównie kolendrą i ostrą papryką). Dopełnieniem potrawy i dodatkowym akcentem smakowym jest posypanie upieczonych roladek pestkami granatu. Dzięki temu gruziński przysmak nie tylko cieszy podniebienie, ale również olśniewa kolorowym wyglądem.
Zobacz też: Gruzja – Batumi i okolice. Gdzie warto wybrać się podczas wakacji? >>>
Ostra zupa gruzińska
Czy w Gruzji je się zupy? Jak najbardziej! Świetnym przykładem jest charczo. Danie to przypadnie do gustu zwłaszcza miłośnikom pikantnych potraw . Zupa jest bardzo gęsta i swoją konsystencją przypomina gulasz. Przygotowuje się ją na bazie wołowiny lub jesiotra. Do głównych składników należą też nietypowe produkty, takie jak tkemali (sos ze śliwy wiśniowej z dodatkiem tarniny i czosnku), sos adżika (pikantna pasta z papryki) oraz mieszanka ziół chmieli-suneli. Dopełnieniem charakterystycznego smaku są orzechy włoskie. Warto spróbować tej oryginalnej gruzińskiej potrawy w restauracji, ponieważ w Polsce trudno odtworzyć ją w domowych warunkach.
Zobacz także: Śliwa tarnina – uprawa i pielęgnacja w ogrodzie
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN