Nanda Devi to masyw górski w Himalajach. Jego główny wierzchołek ma 7816 m n.p.m. i jest drugim co do wysokości szczytem Indii. Innymi wierzchołkami masywu są: Dunagiri, Tirsuli, Changabang i Nanda Devi East.
>>> Zobacz także: Bracia Fedorońko. Mieli ukraińskie korzenie, ale z dumą walczyli za Polskę w Powstaniu Warszawskim
Polska wyprawa na Nanda Devi East
I właśnie na ten ostatni, w kwietniu 1939 roku wyruszyła pierwsza polska wyprawa w Himalaje. W jej składzie znaleźli się: Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak, Janusz Klarner oraz Adam Karpiński. Góra okazała się bardzo trudna technicznie. Na szczyt udało się wejść Bujakowi i Klarnerowi. Dokonali tego 2 lipca 1939 roku.
Niestety po tym wyczynie wszyscy uczestnicy wyprawy zginęli. Bernadzikiewicz i Karpiński stracili życie już kilka dni po zdobyciu szczytu, pogrzebani przez lawinę, Bujak zaginął w nieznanych okolicznościach w Kornwalii, a cztery lata później - Klarner. Żadnego z nich nie odnaleziono i żaden nie ma grobu.
Klątwa Nandy
Śmierć czterech polskich himalaistów łączona była z klątwą Nandy.
Nanda to hinduska bogini, którą utożsamia się z boginią śmierci. Dlatego też powstała legenda, że kto pierwszy raz wejdzie na ten szczyt, zaginie bez wieści, a jego ciało nie zostanie znalezione.
- wyjaśnił Jan Lenczowski, himalaista, wnuk Jakuba Bujaka.
Jan także postanowił zdobyć Nanda Devi. Najbliżsi, pamiętając o tragedii jaka spotkała jego dziadka, byli przerażeni tym pomysłem i przed wyprawą żegnali się z Janem tak, jakby to miało być ich ostatnie spotkanie. Obawa okazała się zbyteczna.
Odczarowaliśmy Nandę i wszyscy wróciliśmy zdrowi, więc można powiedzieć, że góra okazała się dla nas jednak szczęśliwa.
- powiedział z uśmiechem Lenczowski.
#historienieznane
Wierzymy, że takich pięknych, wzruszających i godnych opowiedzenia rodzinnych historii jest wiele! Dlatego chcemy, abyście nam je opowiedzieli - swoje rodzinne historie, których nie ma w podręcznikach do historii, a które warte są opowiedzenia.
Możecie po prostu do nas napisać na adres ddtvn@tvn.pl (w tytule maila dając #historienieznne) albo zamieścić historię, zdjęcie - czym tylko chcecie się podzielić - pod hasztagiem #historienieznane. Możecie to zrobić na naszym profilu na Facebooku lub na swoim koncie na Instagramie.
Pamiętajcie o dodaniu hasztagu #historienieznane, bo tylko wtedy będziemy mogli znaleźć Wasze opowieści!
Więcej o akcji: Historie nieznane. Opowiedz nam swoją rodzinną historię!
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN