Uzdrowisko Ciechocinek – mapa atrakcji

Ciechocinek
Fot. aja84 / Getty Images
Ciechocinek to miasto, które słynie m.in. z bogatych złóż leczniczych solanek ciepliczych. Miasto każdego roku odwiedzają tysiące kuracjuszy, by leczyć choroby układu nerwowego, oddechowego, krążenia, ruchu lub dolegliwości reumatyczne.

Ciechocinek to jedno z największych i najbardziej znanych uzdrowisk w Polsce. Miasto jest położone na terenie tzw. Białych Kujaw i Niziny Ciechocińskiej, która jest częścią Kotliny Toruńsko-Bydgoskiej. Ciechocinek układa się malowniczo nad lewym brzegiem Wisły, między Toruniem a Włocławkiem. Miasto liczy około 11 tysięcy mieszkańców, ale każdego roku przyciąga mnóstwo kuracjuszy z kraju i zagranicy. Tamtejsze warzelnie soli były wykorzystywane od wieków, o czym świadczą zapiski pochodzące z XIII wieku. To właśnie źródła solankowe przyczyniły się do rozsławienia miasta jako uzdrowiska.

Więcej:

Uzdrowisko Ciechocinek – lecznicze solanki

Naturalnym bogactwem Ciechocinka są przede wszystkim złoża solanek ciepliczych. Pierwsze ujęcie solanki odwiercono już w 1841 roku. Od tamtej pory wykonano w sumie 19 ujęć.

Ciechocińskie solanki mają temperaturę od 8 do 37℃ i zasolenie na poziomie od 0,19 do 6,43%. Obecne w nich mikroelementy (m.in. chlorek sodu, związki wapnia, żelaza, magnezu, jodu, bromu czy wolnego siarkowodoru) wykazują właściwości lecznicze – solankę wykorzystuje się m.in. do kąpieli leczniczych, indywidualnych lub zbiorowych inhalacji oraz irygacji. Jedno ze źródeł dostarcza wodę o stężeniu 1,1%, która jest rozlewana do butelek i rozprowadzana jako mineralna woda pitna.

Sanatorium Ciechocinek – profil leczniczy

Ciechocinek jest miejscem, do którego chętnie wybierają się kuracjusze z całego kraju i zza granicy. Baza noclegowa jest bogata, a sanatoria oferują różnego rodzaju zabiegi zdrowotne, wykorzystując przyrodnicze, lecznicze, i rekreacyjne walory miasta miasta.

Znajdujące się w Ciechocinku domy zdrojowe, sanatoria, uzdrowiska i szpitale ukierunkowane są na leczenie schorzeń takich jak:

  • choroby układu krążenia – choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, schorzenia żył obwodowych, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca, stany pozawałowe;
  • schorzenia układu ruchu – wady postawy, zapalenie kości, stany pourazowe kości i stawów;
  • choroby układu oddechowego – nieżyty gardła, tchawicy, krtani i oskrzeli, zapalenie trąbki słuchowej;
  • choroby kobiece ;
  • choroby układu nerwoweg o – niedowłady i porażenia grup mięśni, urazy kręgosłupa, niedowłady spastyczne;
  • choroby reumatyczne – gościec, choroby zwyrodnieniowe stawów i kości, zapalenie stawów kręgosłupa.

Ciechocinek – atrakcje

Na turystów i kuracjuszy czeka w Ciechocinku wiele atrakcji. Jedną z nich jest Park Zdrojowy , zwany także Parkiem Głównym. Utworzono go w latach 1872–1875. Znajdują się w nim rzadko spotykane okazy drzew i krzewów oraz 140 gatunków roślin. Na odwiedzających park czekają m.in.:

fontanna „Jaś i Małgosia” – jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Ciechocinka;

  • dąb Konstanty – wysoki na 22 metry dąb szypułkowy o obwodzie 547 cm, będący pomnikiem przyrody;
  • Pijalnia Wód Mineralnych – to jeden z najstarszych obiektów w Ciechocinku. Pijalnia powstała w latach 1880–1881, a przebudowana została w okresie międzywojennym. Budowlę wzniesiono z drewna, w stylu szwajcarskim, w formie krytej galerii;
  • muszla koncertowa z 1909 roku – zlokalizowana w samym centrum parku. Wyróżnia się na tle innych obiektów Ciechocinka, ponieważ zbudowano ją w stylu zakopiańskim.

Oprócz Parku Zdrojowego w Ciechocinku warto odwiedzić także inne miejsca, takie jak:

  • fontanna „Grzybek” – słynna fontanna położona w centrum miasta to nie tylko ozdoba, ale także źródło solanki nr 11. Odwiert ma głębokość 414 m;
  • tężnie – wizytówka Ciechocinka. Jest to największa w Europie konstrukcja drewniana, która służy do odparowywania wody z solanki. Trzy drewniane budowle są ustawione obok siebie, tworząc kształt podkowy. Tężnie są wysokie na 15,8 m, a ich łączna długość to 1741,5 m. Wokół nich tworzy się mikroklimat bogaty w jod. Dzięki temu przestrzeń wokół budowli jest jednym wielkim inhalatorium;
  • Park Tężniowy – położony jest między tężniami i posiada walory rekreacyjno-rehabilitacyjne. Znajduje się tam także słynny Zegar Kwiatowy , czyli ogromny kwietnik z 1943 roku, ułożony w kształcie tarczy zegara;
  • Partery Hellwiga – ciąg spacerowy zlokalizowany wzdłuż ulicy Nieszawskiej, obsadzony kwiatami, z fontanną wypuszczającą wodę na wiele sposobów. Wieczorem wyrzuty wody wzbogacone są pokazami świateł.
  • agroturystyka Ciechocinek – w mieście i okolicach znajdują się liczne gospodarstwa agroturystyczne, które oferują przyjezdnym nie tylko noclegi, ale także liczne atrakcje.

Ponadto w Ciechocinku i okolicach znajdują się piesze i rowerowe trasy turystyczne, łączące miasto z innymi atrakcyjnymi lokalizacjami, takimi jak Toruń, Aleksandrów Kujawski, Nieszawa, Wołuszewo czy Służewo.

Zobacz film: Niebezpieczne podróże. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Filip Yak

podziel się:

Pozostałe wiadomości