Ciąża

Seks w czasie ciąży – czy jest bezpieczny? Ekspert: "Panowie boją się, że wywołają poród"

Ciąża

Aktualizacja:
Fot. GettyImages / nd3000

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, a właściwie pary. Czas oczekiwania na potomka z miesiąca na miesiąc dłuży się coraz bardziej, a przyszli rodzice przygotowują się na nowe wyzwania. W tym okresie bardzo ważne jest wsparcie i bliskość. A co z seksem, czy jest on bezpieczny dla mamy i dziecka?

Lęk przed współżyciem - czy seks w ciąży jest bezpieczny?

Zakochana para, która oczekuje dziecka, pragnie okazywać sobie bliskość i czułość. Mimo wszystko w większości przypadków pojawiają się pewne wątpliwości. Czy seks jest bezpieczny dla płodu? Jak zdradził nam prof. dr hab. n. med. Krzysztof Nowosielski, zarówno kobiety, jak i mężczyźni obawiają się współżycia w czasie ciąży. Problem ten częściej dotyczy jednak mężczyzn, którzy boją się wywołania przedwczesnego porodu bądź uszkodzenia szyjki macicy.

W pierwszym trymestrze ciąży przede wszystkim kobieta ma duże problemy, bo ma nudności, wymioty i słabo się czuje. W drugim trymestrze jest o wiele lepiej, bo te dolegliwości ustępują, ale wtedy panowie boją się, że będzie uszkodzenie szyjki, krwawienie, plamienie. W trzecim trymestrze to już w ogóle boją się, że wywołają poród i że będą musieli natychmiast jechać na blok porodowy, bo dziecko przyjdzie na świat zbyt wcześnie

– powiedział prof. dr hab. n. med. Krzysztof Nowosielski.

Seks w ciąży - pozytywne aspekty

Pojawia się więc kluczowe pytanie: Czy seks w czasie ciąży jest bezpieczny i jak wpływa na dziecko? Zdaniem ginekologa seks w czasie ciąży ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój potomka. To właśnie wtedy organizm wytwarza endorfiny, które uspokajają dziecko. Ponadto u kobiety dochodzić może do skurczy macicy, jednak nie mają one wpływu na przebieg ciąży. Wszystko dzięki oksytocynie, która wytwarza się w czasie kontaktu seksualnego, na następnie natychmiast rozkładana jest przez enzymy oksytocynazy. Dzięki temu seks jest bezpieczny.

Nawet jeśli jest dużo oksytocyny to i tak nic nie się stanie z macicą, nie skróci się szyjka i nie wywołamy porodu

Co więcej, kobiety współżyjące w ostatnich tygodniach ciąży mają szansę na łatwiejszy poród. Jak się okazuje, męskie nasienie zawiera prostaglandyny, które przyspieszają "dojrzewanie" i rozwieranie szyjki macicy.

Kolejny pozytywny aspekt, w nasieniu znajdują się prostaglandyny i one powodują, że szyjka łatwiej dojrzewa, a więc poród będzie łatwiejszy dla pacjentki ciężarnej, będzie przebiegał gładziej

– powiedział lekarz.

Końcówka ciąży wiąże się naturalnie ze sporych rozmiarów brzuchem. W tym czasie kobieta musi wybrać najwygodniejsze dla siebie rozwiązanie. Jak przyznał profesor Krzysztof Nowosielski, najlepsze pozycje to te na łyżeczkę lub jeźdźca, gdzie partnerka jest u góry, a brzuch nie przeszkadza we współżyciu.

Seks w czasie ciąży - kiedy zachować ostrożność?

Niestety temat seksu jest przez wielu lekarzy i położnych często pomijany, a pacjenci informacji szukają w Internecie, gdzie znaleźć można przeróżne opinie. Jak podkreśla specjalista, ciąża nie jest chorobą. Zdaniem lekarza, kobieta ciężarna może spożywać wszystkie pokarmy i wykonywać każdy rodzaj aktywności z wyjątkiem sportów urazowych.

Może być kontakt seksualny oczywiście bez jakichś maratonów wielogodzinnych, ale kontakt seksualny taki, jaki był wcześniej, jak najbardziej. Warunek jest jeden, obie strony muszą wyrazić na to zgodę. Potem powinno się przedyskutować pozycję

– powiedział.

Kiedy zachować szczególną ostrożność? Każdy rodzaj ciąży zagrożonej jest przeciwwskazaniem do współżycia. Skracająca się szyjka, plamienia, krwawienia, skurcze macicy, sugerują, że coś się może dziać, wtedy dla bezpieczeństwa należy wstrzymać się z kontaktem seksualnym. Para, która ma wątpliwości, powinna niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym bądź położną i przedyskutować nurtujący temat.

Współżycie w czasie ciąży jest przeciwwskazane m.in.podczas odwoływania płynu owodniowego, zagrażającym poronieniu, zagrażającym porodzie przedwczesnym, w patologiach tak łożysko przodujące, niewydolność szyjki. Ostrożność należy zachować przypadku krwawień z dróg rodnych o niejasnej etiologii

- dodał lek. Robert Jędra.

Seks w ciąży – z prezerwatywą czy bez?

Jeśli kobieta ciężarna ma stałego i zdrowego partnera, a ciąża nie jest zagrożona, zabezpieczenia w postaci prezerwatywy są zbędne. Jak przyznał lekarz, nie chodzi tu o ochronę przed ciążą, ale ochronę przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Ginekolog wspomniał jednak, że istnieją sytuacje, w których zabezpieczenie jest niezbędne.

Istnieje niewiele sytuacji, kiedy pacjentka jest uczulona na składniki nasienia partnera, wtedy para zmuszona jest stosować zabezpieczenie

- dodał Krzysztof Nowosielski.

Jeśli u obojga partnerów nie ma podejrzeń lub cech infekcji nie ma potrzeba dodatkowych zabezpieczeń

- dodał lek. Robert Jędra.

Chrissy Teigen zdradziła, że była już w ciąży, gdy poddała się operacji usunięcia implantów piersi. Gwiazda nie wiedziała o tym, inaczej w tym stanie nigdy by się na to nie zdecydowała.

Zobacz także:

Aktywna ciąża, czyli bezpieczny trening dla przyszłej mamy

Rodzinna ciąża Mai Hyży i jej siostry. „Chciałyśmy mieć dzieci w tym samym wieku”

Mama Ginekolog zebrała ponad trzy miliony złotych na rzecz WOŚP!

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości