Ciąża

Aktywna ciąża, czyli bezpieczny trening dla przyszłej mamy

Ciąża

Aktywna ciąża, czyli bezpieczny trening dla przyszłej mamy

Odpowiednie wzmocnienie mięśni w czasie ciąży daje lepszy start po porodzie. Młoda mama będzie mogła szybciej wrócić do aktywności, a opieka nad maluchem, która zawsze wiąże się z wysiłkiem fizycznym, będzie łatwiejsza. Jakie ćwiczenia powinna wykonywać przyszła mama?

Trening dla kobiet w ciąży

Karolina Piwowarska i Sylwia Krysta to koleżanki, które postanowiły połączyć siły i opracowały specjalny program treningowy dla kobiet w ciąży. Znają się na rzeczy bo Karolina jest trenerem personalnym, Sylwia - fizjoterapeutką. Do kogo skierowane są ćwiczenia?

Trening medyczny w ciąży skierowany jest do pań, które poprzez ruch chcą odpowiednio przygotować się do porodu, popracować nad pozycją ciała, wzmocnić mięśnie, polepszyć czucie własnego ciała, popracować z mięśniami dna miednicy. Wszystkie te czynniki są ważne, aby poród przebiegł bez komplikacji.

Mamy dwie skrajności, gdzie dziewczyny nic nie robią, albo za bardzo ćwiczą. Tu umiar wciąż jest wskazany. Ważna jest też jakość wykonywania ćwiczeń oraz dolegliwości, z jakimi możemy się spotkać

 – powiedziała Karolina.

Rolą fizjoterapeuty w przygotowaniu do porodu jest wyrównanie napięć mięśniowych, przywrócenie balansu, rozluźnienie napiętych struktur oraz nauczenie ciężarnej świadomości własnego ciała. Treningi dobrane przez profesjonalistę mogą pomóc ciężarnej pozbyć się dolegliwości bólowych. Ponadto poprawiają samopoczucie i ogólną wydolność. Świadoma kontrola nad mięśniami biorącymi bezpośredni udział w porodzie sprawi, że kobieta będzie czuła się pewnie i bezpiecznie.

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży

Kobiety spodziewające się dziecka muszą znaleźć złoty środek między brakiem aktywności a przetrenowaniem. Ćwiczenia, jakie najczęściej wykorzystuje się w planach treningowych dla przyszłych mam to ćwiczenia funkcjonalne, korekcyjne, ogólnokondycyjne oraz ćwiczenia mięśni dna miednicy. Bardzo ważne są też treningi oddechowe i techniki relaksacyjne.

Ćwiczenia polecane przez naszych gości:

  • krążenie miednicą na piłce
  • podciąganie miednicy w pozycji leżącej
  • spięcie poprzecznych mięśni brzuch

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
75
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0