W kogo zmieniają się nasze dzieci, gdy przekraczają próg szkoły? Co robić, gdy ich zachowanie pozostawia wiele do życzenia? O tym w studiu rozmawialiśmy z pedagog szkolną Lucyną Kicińską i Lidią Nwolisą, mamą 4 dzieci.
Sprawdź nasze propozycje.
Dlaczego dziecku tak trudno jest usnąć?
Co warto zwiedzić w regionie?
Brak mowy u 2-latka może mieć charakter samoistny i/lub niesamoistny. Ten pierwszy wynika z przyczyn środowiskowych, np. niewłaściwe stymulowanie, wzorce wymowy, atmosfera. Zaś drugi przejawia się m.in. w zaburzeniach narządu mowy i słuchu czy ośrodkowego układu nerwowego.
Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
Które miejsca warto odwiedzić?
Na co uważać podczas zimowych szaleństw?
Półtoraroczne dziecko spędziło w szpitalu cztery dni.
Ferie zimowe już za chwilę. Te w województwie dolnośląskim rozpoczynają przerwę od nauki dla uczniów. Sprawdź, kiedy dokładnie wypadają i co warto zwiedzić podczas zimowej przerwy od szkoły.
"Leki nigdy do torby".
Nosili je królowie, ale kojarzy się również z ulubioną postacią z bajki.
W kolejnym odcinku cyklu "Miejska dżungla" reporter Dzień Dobry TVN postanowił sprawdzić, czy kolor kurtki dziecka ma znaczenie.
Powodów dziecięcego lęku może być wiele. Jednym z nich jest wizyta u dentysty. Skąd bierze się ten strach? Co można zrobić, aby dziecko nie bało się iść do stomatologa?
To nagranie skłoniło inne mamy do podzielenia się swoimi doświadczeniami.
"To jest bardzo duży stres".
- Te dzieci nie są w stanie oddychać, dlatego potrzebują szpitala - podkreśla doktor Ilona Derkowska ze Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku w rozmowie z "Fakty" TVN.
Buty niemowlęce do nauki chodzenia muszą cechować się wysoką jakością wykonania i dobrze przemyślaną konstrukcją. Powinny też być lekkie i elastyczne. Komfort ich noszenia często decyduje o tym, jak szybko maluch nauczy się stawiać pierwsze kroki.
Jeśli maluch sepleni, ucina wyrazy i zamienia litery, wcześniej czy później w głowie rodziców rodzi się pytanie o to, kiedy iść do logopedy. Odpowiedź nie jest oczywista. Istnieją jednak pewne sygnały, które wskazują, kiedy jeszcze warto dać dziecku czas, a kiedy lepiej szukać pomocy.
Strój można zrobić własnoręcznie w domu - np. z koca, papierowych toreb czy filcowego bieżnika.
Uważane jest za smutne. Co oznacza?
Zimowe poranki bywają ciężkie, gdy w pośpiechu próbujemy przyszykować nasze dziecko do wyjścia, a ono się buntuje. Pedagożka Patrycja Nowak zaproponowała kilka metod na kreatywne zmotywowanie malucha do szybkiego ubrania się. Czy to skuteczne sposoby?
W kolejnym odcinku cyklu "Dzieci świata" przenosimy się do Indonezji. Wieloletnią tradycją jednej z tamtejszych społeczności jest wydawanie za mąż 11- lub 12-latek.
O tym, że dogłębna reforma oświaty jest niezbędna, mówi się już od kilku lat. Żeby dowiedzieć się, jakie plany na zmiany w szkolnictwie ma nowa ministra edukacji Barbara Nowacka zapytaliśmy ją osobiście.
Kiedy dziecko pojawia się na świecie, warto mieć pod ręką kilka gadżetów, które ułatwią nam pierwsze chwile z maluchem. Magdalena Kordaszewska, ekspertka ds. zabawek podpowiedziała w Dzień Dobry TVN, co jest niezbędne w tym okresie.
Słowa, którymi posługują się dzieci, często nie są znane ich rodzicom. Co zrobić, aby zrozumieć nasze pociechy? O tym w programie Dzień Dobry TVN opowiadali, psycholożka dziecięca Marta Bąkowska oraz rodzina Kowalskich.
Muzyka, której słucha dzisiejsza młodzież, może być niezrozumiała dla dorosłych osób. Są to utwory tworzone przez dzieci, ale też odnoszące się do popularnych gier i zawartych w nich powiedzeń.
W poznańskim szpitalu urodziły się czworaczki. Laura, Hanna, Sofia i Lilianna ważą od 1590 do 1875 gramów. Maluchy spędzą najbliższe tygodnie w szpitalu. Gmina Kostrzyn, w której mieszka rodzina, już zaoferowała swoją pomoc.
Narodziny dziecka to jeden z najważniejszych momentów w życiu wielu kobiet. Niestety, jak się okazuje, macierzyństwo może znacząco wpłynąć na dysproporcję zarobkową, a tym samym lukę płacową. Ekonomistka Claudia Goldin z Harvard University ustaliła, ile dokładnie kobietę kosztuje wychowanie dziecka.