Dalsza część tekstu poniżej.
Żonaci mężczyźni narażeni na otyłość
Badanie przeprowadzone przez Narodowy Instytut Kardiologii objęło 2405 osób w wieku około 50 lat. Wyniki ujawniły, że u mężczyzn pozostających w związkach małżeńskich ryzyko nadwagi było 3,2 razy większe niż u nieżonatych. W przypadku kobiet nie zaobserwowano wpływu stanu cywilnego na masę ciała.
Badacze zwrócili także uwagę, że wraz z wiekiem ryzyko nadwagi i otyłości wzrasta – u panów każdy kolejny rok życia zwiększa prawdopodobieństwo nadwagi o 3 proc., a otyłości o 4 proc. W przypadku pań wartości te wynoszą odpowiednio 4 proc. i 6 proc.
Zespół badawczy z NIKard pod kierownictwem dr inż. Alicji Cichej-Mikołajczyk zauważył również, że u kobiet na masę ciała wpływają dodatkowe czynniki, takie jak depresja czy poziom wiedzy dotyczący zdrowego stylu życia.
- Kobiety częściej podejmują działania mające na celu kontrolę masy ciała, co może wynikać zarówno z wewnętrznej motywacji, jak i presji społecznej - podkreśliła naukowczyni.
Eksperci zwrócili przy tym uwagę na konieczność intensyfikacji działań promujących zdrowy styl życia i właściwe nawyki żywieniowe.
Nadwaga może prowadzić do chorób
- Nadmierna masa ciała prowadzi do rozwoju ponad 200 różnych chorób, w tym schorzeń układu krążenia i nowotworów. Otyłość jest przewlekłą chorobą o złożonej przyczynowości, wynikającą między innymi z niewłaściwej diety, braku ruchu, predyspozycji genetycznych czy stresu. Z punktu widzenia naszych najnowszych badań niezwykle ciekawa jest korelacja przyczyn powstawania otyłości u mężczyzn będących w związku małżeńskim - wyjaśnił prof. hab. n. med. Aleksander Prejbisz, kierownik Zakładu Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia NIKard.
Jak zapowiedziano, wyniki badań zostaną zaprezentowane podczas majowego Europejskiego Kongresu Otyłości, który w tym roku odbędzie się w Maladze.
10 dla Serca - co to jest?
NIKard wskazał, że otyłość jest jednym z dziesięciu kluczowych obszarów związanych z ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, które zostały zdefiniowane w koncepcji: "10 dla Serca", opracowanej przez ekspertów Instytutu pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Piotra Dobrowolskiego.
Są to zarówno mierniki parametrów zdrowotnych, jak również nawyki mające wpływ na nasze zdrowie. Czynnikami, które mierzymy, są: optymalne ciśnienie tętnicze krwi, poziom cholesterolu, poziom glukozy oraz prawidłowa masa ciała. "10 dla Serca" uzupełniają takie obszary jak: zdrowe odżywianie, niepalenie tytoniu, unikanie alkoholu, zdrowy sen, umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz aktywność fizyczna.
Zobacz także:
- Od marca lekarz będzie musiał zadać ci te 3 pytania. "Jeśli nie zaraportuję tych danych, zostanę ukarany"
- Cierpi na to, na co zmarła jej 16-letnia siostra. Ta choroba to postrach rodzin? "Nawet wujków, ciocie warto diagnozować"
- Dziennikarka TVN24 walczy z chorobą: "Musiałam leżeć na ziemi, bo nie byłam w stanie się podnieść"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages