Newsy

17-latka zgwałcona w pociągowej toalecie. "Czy musimy wrócić do wagonów tylko dla kobiet?"

Newsy

Autor:
Luiza
Bebłot
Źródło:
tvn24.pl. metro.co.uk, Centrum Praw Kobiet
gwałt, przemoc

Nastolatka jadąca pociągiem została zgwałcona w toalecie. Do napadu doszło w środku dnia. Policja zatrzymała 19-letniego mężczyznę, który został zwolniony z aresztu po wpłaceniu kaucji. Trwa poszukiwanie świadków.

Wielka Brytania. 17-latka zgwałcona w pociągu

Dramatyczne wydarzenia, o których donosi brytyjska prasa, rozegrały się 20 maja po południu. 17-letnia dziewczyna podróżowała pociągiem do Dartford w hrabstwie Kent z Londynu, kiedy zaatakował ją inny pasażer. Ofiara została napadnięta seksualnie w toalecie po tym, jak pociąg odjechał z Eltham, ok. 14:30.

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Brytyjska Policja Transportowa. - Funkcjonariusze porozmawiają ze świadkami lub kimkolwiek, kto ma informacje, które pomogą w ich śledztwie - zaapelowano.

17-latka zgwałcona w toalecie w pociągu

Po tym zdarzeniu zatrzymano 19-letniego mężczyznę. Opuścił on areszt po wpłaceniu kaucji i czeka na dalsze dochodzenie.

Gwałt wywołał poruszenie w sieci. "Nigdy nie jesteśmy bezpieczne"– napisała jedna z internautek, której wypowiedź cytuje tvn24.pl. "Czy naprawdę musimy wrócić do wagonów tylko dla kobiet?" – zastanawiała się kolejna.

Gwałt w Polsce

Przestępstwo zgwałcenia w Polsce ścigane jest z urzędu - przypomina Centrum Praw Kobiet. Zawiadomienie może pochodzić od każdego. Może to być rodzina, przyjaciółka, świadek zdarzenia lub też organizacja pozarządowa, do której pokrzywdzona zwróciła się o pomoc. Gdy zawiadomienia dokonuje pokrzywdzona, wystarczy by wskazała najważniejsze fakty i dowody.

Przestępstwo zgwałcenia ścigane jest z urzędu niezależnie od wieku ofiary. Jednakże każdy, kto dowiedział się o gwałcie na osobie nieletniej, zobowiązany jest zawiadomić o tym fakcie sąd opiekuńczy.  

Przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności - powszechnie nazywane przestępstwami seksualnymi - mają różne formy i różne okresy przedawnienia. Okresy przedawnienia wynoszą od 15 lat, natomiast dla zgwałcenia zbiorowego, wobec małoletniego poniżej 15. roku życia, wymienionego w kodeksie karnym kręgu osób najbliższych oraz zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem 20 lat. Oznacza to, że dopóki ten okres nie upłynie, istnieje obowiązek ścigania sprawców.  

Poradnik dla kobiet "Poznaj swoje prawa. Jeśli jesteś ofiarą gwałtu" znajduje się na stronie Centrum Praw Kobiet.

Więcej informacji na tvn24.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Luiza Bebłot

Źródło: tvn24.pl. metro.co.uk, Centrum Praw Kobiet

Źródło zdjęcia głównego: Serghei Turcanu/GettyImages

Pozostałe wiadomości