Gwiazdy

Powstaje Centrum Sztuki Włączającej dla osób z niepełnosprawnościami. Trwa zbiórka pieniędzy

Gwiazdy

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Kinga Burzyńska
Teatr 21 potrzebuje wsparcia
Teatr 21 potrzebuje wsparciaDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Osoby z zespołem Downa i autyzmem spełniają się aktorsko na scenie. Załoga Teatru 21 pracuje nad projektem Centrum Sztuki Włączającej. To pierwsza społeczna instytucja kultury w Warszawie, która w całości będzie poświęcona twórczości osób z niepełnosprawnościami. Siedziba jest obecnie w remoncie. Trwa zbiórka pieniędzy na dokończenie prac. O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN Justyna Sobczyk, reżyserka, założycielka Teatru 21.

Teatr 21

W Teatrze 21 występują aktorzy m.in. z zespołem Downa czy autyzmem. Artyści jeżdżą po całym kraju ze swoimi spektaklami, grają również na licznych festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą, m.in. w Pradze, Berlinie czy Helsinkach. W 2019 roku spektakl "Rewolucja, której nie było" został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Boska Komedia" w Krakowie. Oprócz działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się również edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje i wykłady.

Justyna Sobczyk, reżyserka, założycielka Teatru 21, w rozmowie z Kingą Burzyńską z Dzień Dobry TVN opowiedziała o nowym spektaklu, do którego przygotowują się aktorzy.

- Teatr 21 powstał w 2005 roku w Warszawie i faktycznie od 17 lat taki mamy system, że łączymy się we współprace z różnymi teatrami warszawskimi. Akurat teraz w TR Warszawa przygotowujemy nową premierę pt. "Rodzina" i łączymy czwórkę naszych aktorów z Teatru 21 z trójką aktorów z TR Warszawa - przyznała Sobczyk.

Teatr 21 - Centrum Sztuki Włączającej

Obecnie Teatr 21 pracuje nad projektem - Centrum Sztuki Włączającej. Jego głównym zadaniem będzie włączanie w pole sztuki, kultury i nauki różnorodnych grup społecznych poprzez m.in. spotkania z artystami, warsztaty dla rodzin i osób starszych, wykłady z zakresu studiów o niepełnosprawności i sztuce osób z niepełnosprawnościami, wystawy artystów sztuk wizualnych i wiele innych. Sama przestrzeń jak i wszystkie wydarzenia będą dostosowane do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. Ponadto Centrum Sztuki Włączającej stanie się stałą siedzibą Teatru 21, który od 17 lat musiał działać bez własnego miejsca. Trwa remont siedziby przy pl. Hallera na warszawskiej Pradze. Potrzebne są fundusze na dokończenie prac renowacyjnych.

- Bardzo chcemy zachęcić wszystkich, którzy chcą wspólnie z nami zbudować zupełnie nową instytucję w Warszawie. Centrum Sztuki Włączającej ma być miejscem, które wprowadza artystów z niepełnosprawnościami w polski teatr, w polską sztukę, która wspiera tych artystów. Faktycznie to miejsce ma być też prowadzone z osobami z niepełnosprawnościami i dawać nowy oddech na mapie polskiego teatru. Stwórzmy razem Centrum Sztuki Włączającej - podkreśliła Justyna Sobczyk.

Osoby, które chcą wesprzeć inicjatywę Teatru 21 przy tworzeniu Centrum Sztuki Włączającej, mogą wpłacać darowizny. LINK DO ZBIÓRKI - TUTAJ. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Kinga Burzyńska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości