Newsy

Lotnisko Okęcie w maju z ograniczonym ruchem. Jest rozporządzenie rządu

Newsy

Autor:
Luiza
Bebłot
lotnisko, podróż, walizka, lot

Ograniczony ruch będzie obowiązywał na warszawskim lotnisku Okęcie w maju. Lotnisko będzie działało krócej. Rozporządzenie w tej sprawie wydał rząd. To efekt kryzysu w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i spodziewanego odejścia 80 procent kontrolerów odpowiadających za bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej. Co to oznacza dla pasażerów? W kogo uderzy najbardziej? Poznaj listę lotnisk, do i z których loty będą wykonywane z pierwszeństwem.

Lotnisko na Okęciu z ograniczonym ruchem w maju 

Warszawskie lotnisko Okęcie będzie działało w maju od godz. 9.30 do 17 - wynika z opublikowanego w poniedziałek wieczorem rozporządzenia rządu "w sprawie wprowadzenia ograniczeń w ruchu lotniczym".

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

– Okazało się, że to nie organizacja Eurocontrol ani Urząd Lotnictwa Cywilnego musieli podjąć decyzję o kasowaniu połączeń, ale sam premier – wyjaśnia informator tvn24.pl.

W opublikowanym w poniedziałek wieczorem rozporządzeniu czytamy, że "w związku z ograniczeniem dostępności służb żeglugi powietrznej obsługujących operacje lotnicze" oraz "obniżeniem deklarowanej pojemności rejonu kontrolowanego TMA Warszawa (…) wprowadza się ograniczenia możliwości wykonywania operacji lotniczych".

Okęcie - ograniczony ruch na lotnisku. Rząd wydał rozporządzenie 

Rozporządzenie ograniczające ruch lotniczy to pokłosie kryzysu w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Jego efektem jest spodziewane z końcem kwietnia odejście z PAŻP nawet 80 procent kontrolerów zbliżania z lotniska na warszawskim Okęciu, a także kontrolerów obszaru odpowiadających za bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej nad całą Polską. Jeśli czarny scenariusz się sprawdzi, 1 maja zatrudnionych w PAŻP będzie o 30 procent kontrolerów mniej niż jeszcze w marcu.

W opublikowanym w poniedziałek wieczorem rozporządzeniu czytamy, że "w związku z ograniczeniem dostępności służb żeglugi powietrznej obsługujących operacje lotnicze" oraz "obniżeniem deklarowanej pojemności rejonu kontrolowanego TMA Warszawa (…) wprowadza się ograniczenia możliwości wykonywania operacji lotniczych".

Rozporządzenie rządu w sprawie wprowadzenia ograniczeń w ruchu lotniczym

Według informatora tvn24.pl, który zna kulisy pracy nad rozporządzeniem, decyzja o jego wydaniu zapadła, gdy do rządu dotarła informacja, jak formalnie powinno być wprowadzone ograniczenie ruchu lotniczego nad Polską.

– Okazało się, że to nie organizacja Eurocontrol ani Urząd Lotnictwa Cywilnego musieli podjąć decyzję o kasowaniu połączeń, ale sam premier – wyjaśnia informator tvn24.pl.

Według niego kluczową kwestią było określenie godzin pracy warszawskiego Okęcia, bo od tego zależy, które linie lotnicze stracą najwięcej na kryzysie.

- Zamknięcie lotniska w godzinach porannych uderzy w Wizzair, ale jest korzystne dla PLL LOT, bo narodowy przewoźnik ma więcej operacji w godzinach popołudniowych – tłumaczy nasz rozmówca.  

W rozporządzeniu podkreślono, że "w celu zapewnienia możliwie największej dostępności usług regularnego przewozu lotniczego w TMA Warszawa (obszar na którym znajduje się też podwarszawskie lotnisko Modlin – red.) pierwszeństwo wykonania mają operacje lotnicze na Lotnisku Chopina”.

Lista lotnisk z pierwszeństwem

W ramach pierwszeństwa operacje lotnicze będą "wykonywane z lotnisk i na lotniska" w następującej kolejności:

Londyn - Heathrow (EGLL); Londyn - Luton (EGGW); Londyn - Stansted (EGSS); Frankfurt (EDDF); Nowy Jork (KJFK); Chicago (KORD); Paryż (LFPG); Bruksela (EBBR); Stambuł (LTFM); Rzym (LIRF); Amsterdam (EHAM); Toronto (CYYZ); Dubaj (OMDB); Incheon (RKSI); Monachium (EDDM); Rzeszów (EPRZ); Wiedeń (LOWW); Tel Awiw (LLBG); Oslo (ENGM); Zurich (LSZH); Dublin (EIDW); Kopenhaga (EKCH); Budapeszt (LHBP); Wilno (EYVI); Praga (LKPR); Bukareszt (LROP); Düsseldorf (EDDL); Barcelona (LEBL); Lizbona (LPPT); Tbilisi (UGTB); Berlin (EDDB); Szczecin-Goleniów (EPSC).

W rozporządzeniu zastrzeżono, że "w przypadku gdy będzie istniała możliwość wykonania operacji lotniczych" wykraczających poza wymienione wyżej bez "przekroczenia deklarowanej pojemności TMA Warszawa", na Lotnisku Chopina mogą być też wykonywane operacje lotnicze z innych lotnisk, a prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego – jak zaznaczono – ma ogłosić wykaz przewoźników lotniczych i obsługiwanych przez nich tras.

Rozporządzenie wchodzi w życie 1 maja z wyjątkiem decyzji prezesa ULC wchodzącej z dniem ogłoszenia i traci moc 31 maja 2022 r.

W poniedziałek wieczorem (25.04) zakończyła się kolejna runda rozmów kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Kolejne spotkanie jest zaplanowane na wtorek na godz. 10.

Więcej informacji na TVN24.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Luiza Bebłot

tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: martin-dm/Getty Images

Pozostałe wiadomości