Stewardzi będą mogli malować paznokcie. "Płeć nie powinna decydować o tym, co nosisz ani jak wyglądasz"

Steward na pokładzie samolotu
Personel pokładowy
Źródło: Svitlana Hulko / Getty Images
Alaska Airlines zdecydowały o wprowadzeniu neutralnego munduru dla personelu pokładowego. Zgodnie z nowymi wytycznymi wszyscy pracownicy - bez względu na płeć - mogą malować paznokcie i mieć tatuaże. W świecie lotnictwa to prawdziwa rewolucja.

Mundury sterwardess

Personel pokładowy kojarzy się z nienagannym mundurem, perfekcyjnym uśmiechem i identycznymi fryzurami. Przez lata utarło się, że osoby dbające o komfort i bezpieczeństwo pasażerów są wizytówką firmy, a każda linia ma zbiór własnych zasad, które branża nazywa "dyscypliną mundurową". W specjalnych podręcznikach określone są wszystkie szczegóły dotyczące wyglądu stewardess i stewardów. Wewnętrze przepisy regulują długość włosów, sposób ich układania, makijaż, możliwość noszenia zarostu, wysokość obcasa, rodzaj rajstop i szerokość tarczy zegarka. Coraz więcej firm luzuje zasady dotyczące wyglądu załóg.

Linia lotnicza Alaska Airlines postanowiła pójść o krok dalej i dała swoim pracownikom naprawdę dużą swobodę. Zgodnie z nowymi regulacjami mundur nie jest uzależniony od płci. Twarzą zmiany została Monique "Mo", która pracuje na pokładzie w męskim mundurze. Wspólnie z zatrudnionymi osobami firma ustanowiła nowe wytyczne dotyczące wyglądu.

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Konno przez świat
Konno przez świat
Kolejna wyprawa Mikołaja Sondeja
Kolejna wyprawa Mikołaja Sondeja
Połączył podróże z treningami
Połączył podróże z treningami
Opowieści żeglarza Romana Paszke o dalekomorskich podróżach
Opowieści żeglarza Romana Paszke o dalekomorskich podróżach
Do zobaczenia w Bolonii
Do zobaczenia w Bolonii
Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Życie na kółkach Zosi i Jakuba
Życie na kółkach Zosi i Jakuba
Kapitan Baranowski wyrusza w samotny rejs
Kapitan Baranowski wyrusza w samotny rejs
Podróżuje i pomaga dzieciom z różnych stron świata
Podróżuje i pomaga dzieciom z różnych stron świata
Rowerem przez Afrykę
Rowerem przez Afrykę
Kuba przed czterdziestką odwiedził 91 krajów
Kuba przed czterdziestką odwiedził 91 krajów
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Od 7 lat na piechotę przez świat
Od 7 lat na piechotę przez świat

- Dzięki tym zmianom lakier do paznokci, makijaż, dwa kolczyki w uchu i pojedynczy kolczyk w nosie to opcje ekspresji dostępne dla wszystkich pracowników. Zaktualizowaliśmy również nasze zasady dotyczące pielęgnacji, aby umożliwić tatuaże w większej liczbie miejsc na ciele, więcej opcji fryzur i dostosowujemy nazwy naszych strojów, aby skupiały się na dopasowaniu do identyfikacji płci - przekazano w komunikacie.

Zmiany w branży lotniczej

Na polskim rynku lotniczym żadna z firm nie zdecydowała się na podobny ruch. Narodowy przewoźnik niedawno zmienił kolor apaszek i krawatów. Coraz częściej jednak mówi się o konieczności zmian w branży. Latem 2021 roku ukraińska linia lotnicza Sky Up wprowadziła do umundurowania luźne spodnie i sportowe buty, które zastąpiły spódnice i obowiązkowe buty na wysokim obcasie.

- Wszyscy chcemy wyglądać profesjonalnie, a jednocześnie wszyscy chcemy pozostać sobą - powiedziała Monique "Mo" z Alaska Airlines. - Płeć nie powinna decydować o tym, co nosisz ani jak wyglądasz - podsumowała.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Źródło: wirtualnemedia.pl

Źródło zdjęcia głównego: Svitlana Hulko / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości