Styl życia

Czy zakonnice mają własne pieniądze? Siostra odpowiada na pytania internautów

Styl życia

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
TikTok
Zakonnica z pismem świętym

Czy siostry zakonne zarabiają pieniądze, które wydają na własne zachcianki? Czy mogą wstąpić do restauracji, by kupić posiłek bez uprzedniej zgody przełożonej? S. Paula ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny odpowiedziała na te nurtujące internautów pytania. Wspomniała również o zarobkach księży.

Finanse sióstr zakonnych. Czy mają własne pieniądze?

Siostra Paula ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny to popularna na TikToku zakonnica, która w formie zabawnych filmików przekazuje internautom wiedzę na temat życia w klasztorze. Opisuje swoją codzienność oraz namawia obserwatorów do praktykowania wiary. Na jednym z ostatnich nagrań podjęła temat finansów, a dokładniej zarobków osób duchownych.

Wyznała, że pieniądze, które siostry otrzymują za wykonaną pracę, od razu trafiają do rąk przełożonej. Zaznaczyła jednak, że taki system dzielenia się pieniędzmi nie musi wcale obowiązywać w innych klasztorach. - My nie mamy swoich pieniędzy. Oczywiście mówię o siostrach potocznie nazwanych katarzynkami - oznajmiła.

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

 - Jeśli otrzymujemy jakąś pensję, wynagrodzenie za pracę, to wszystko idzie do siostry przełożonej, a jeżeli czegoś nam brakuje, coś nam potrzeba, to idziemy do niej, zgłaszamy jej i otrzymujemy pieniądze. Nie ma z tym większego problemu - wyjaśniła.

Internauci żywo zareagowali na tę informację. W komentarzach pisali, że taka zależność finansowa byłaby dla nich bardzo niekomfortowa. - Ja bym chyba tak nie mogła żyć, podziwiam. Nie wyobrażam sobie nie mieć swoich pieniędzy w portfelu, na wycieczki czy zakupy jakieś - czytamy na TikToku.

Zarobki księdza vs zarobki siostry zakonnej

Niektórzy użytkownicy aplikacji drążyli temat, dopytując o konkretne, życiowe sytuacje, z którymi mogą mierzyć się siostry zakonne. - A jak na przykład siostra chce coś przekąsić w McDonald’s lub jakimś innym tego typu fast foodzie, to też nie ma problemu z dostaniem kasy? - zapytała jedna z internautek. Tu już odpowiedź s. Pauli nie była tak precyzyjna jak wcześniej. Zakonnica przyznała, że otrzymanie środków na takiego rodzaju przyjemności jest dyskusyjne.

- Trochę niesprawiedliwe. Czemu księża tak też nie mają? - dziwili się wierni obserwatorzy katarzynki. Siostra zakonna nie wchodziła w szczegóły i dość enigmatycznie odniosła się do tej kwestii. Zaznaczyła jednak, że ona i jej towarzyszki ze zgromadzenia postępują według ustalonych zasad. - To pytanie do księży. My składamy ślub ubóstwa - skwitowała.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: TikTok

Źródło zdjęcia głównego: Image Source/Getty Images; TikTok/s.paula.csc

Pozostałe wiadomości