Sport i fitness

91-letnia zakonnica rekordzistką świata w Ironmanie. "Nigdy nie jesteś za stara, aby uczyć się nowych rzeczy"

Sport i fitness

zawodnicy

Ironman to niezwykle ciężkie i wymagające zawody. Uczestnicy muszą przepłynąć wpław 3,86 km, przejechać 180,2 km na rowerze oraz przebiec ponad 42 km. Na udział w nich decydują się tylko najbardziej wytrzymali sportowcy. Jedną z takich osób jest Madonna Buder. 91-letnia zakonnica.

Zakonnica wystartowała w triatlonie

Madonna Buder przyszła na świat w 1930 roku w Stanach Zjednoczonych. Gdy skończyła 23 lata, wstąpiła do zakonu. Jednak w 1970 r. odeszła ze wspólnoty i razem z kilkoma siostrami założyła zakon - Siostry Wspólnoty Chrześcijańskiej (SFCC). Choć jest on uznawany przez Kościół katolicki, to działa na innych zasadach niż tradycyjne klasztory. Dzięki temu Buder może łączyć posługę z pasją do sportu.

Buder zaczęła biegać w wieku 45 lat. Mając 52 lat, wzięła udział w swoich pierwszych zawodach triathlonowych. Trzy lata później wystartowała w pierwszym Ironmanie Triathlon. Do tej pory ukończyła 45 zawodów tego typu i 366 triathlonów. Dzięki startom w zawodach zyskała przydomek "Iron Nun", czyli "Żelazna Siostra". Została najstarszą kobietą świata (86 lat), która ukończyła zawody Ironman Canada. Potrzebowała na to 16 godzin i 32 minuty, aby pobić rekord świata w swojej kategorii wiekowej.

Czemu Buder zawdzięcza doskonałą kondycję?

"Żelazna siostra" swoją historię i miłość do sportu opisała w wydanej w 2010 roku autobiografii pt. "The grace to Race: The Wisdom and Inspiration of the 80-Year-Old World Champion Triathlete Known as the Iron Nun". Napisała w niej, jak pokonywała kolejne granice. Wyznała także, że bez wiary w Boga i jego miłości nie zdołałaby ukończyć żadnych zawodów.

A jaki jest jej przepis na sukces? W filmie dokumentalnym, który przygotowała o niej stacja ABC, zdradziła, że je dużo świeżych warzyw, a także produktów bogatych w białko i węglowodany. Jednak najważniejsze, to przestać myśleć o swoim wieku. – Dzięki temu obudzisz się jako nastolatka, wtedy zaczniesz się tak zachowywać. Zrozumiesz, że nigdy nie jesteś za stara, aby uczyć się nowych rzeczy – powiedziała.

Zobacz wideo: Niepełnosprawny triathlonista

Zobacz także:

Aneta straciła ręce i nogi. "Wydawało mi się, że jestem tylko przeziębiona. Tymczasem to już była sepsa i toczeń"

Paulina Młynarska oburzona reakcją ludzi na widok amerykańskiej aktorki. "Bo kudły siwe, długie"

Martyna Wojciechowska i Fundacja Unaweza wspierają paraolimpijki. "Wózek skrojony na miarę kosztuje 30 - 40 tysięcy złotych"

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: sport.pl

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości