Newsy

Rosja świętuje Dzień Zwycięstwa. "To jest ideologia państwowa"

Newsy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
9 maja – Dzień Zwycięstwa w Rosji
9 maja – Dzień Zwycięstwa w RosjiDzień Dobry TVN
wideo 2/2

Tegoroczny Dzień Zwycięstwa upływa w Rosji w cieniu agresji na Ukrainę. Cały świat zastanawia się, co Władimir Putin przekaże swoim obywatelom. Czym się pochwali? Jakie decyzje polityczne mogą zapaść? O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy w Dzień Dobry TVN dr. Adama Eberhardta, dyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich.

Dzień Zwycięstwa - mit założycielski putinowskiej Rosji

9 maja Rosjanie świętują Dzień Zwycięstwa, który upamiętnia triumf Związku Radzieckiego nad III Rzeszą. To jedna z najważniejszych dat w rosyjskim kalendarzu, która w obliczu agresji na Ukrainę nabrała szczególnego znaczenia. W wymiarze wewnątrzpolitycznym zwycięstwo nad nazizmem to swoisty mit założycielski putinowskiej Rosji.

- To jest ideologia państwowa, która po pierwsze pokazuje zwycięstwo w II wojnie światowej jako triumf oręża, ale także i siły państwa oraz władz rosyjskich. To jest związane również z rehabilitacją Stalina i jednocześnie pewien przekaz wobec własnego społeczeństwa, że władza musi być silna, autorytarna, bo tylko wtedy wygrywamy - tłumaczył dr Adam Eberhardt w Dzień Dobry TVN. - Drugi element to, że wygrywamy na polu wojny, walki na froncie, a nie konkurencyjną gospodarką, nowoczesnymi technologiami. W ostatnich tygodniach olbrzymi element to budowanie przeświadczenia, że wszędzie dookoła czają się wrogowie, a Rosja prowadzi wojnę nie tylko przeciwko rzekomym nazistom w Ukrainie, ale tak naprawdę przeciwko całemu światu, który chciałby Rosję zniszczyć jak Hitler 80 lat temu - dodał nasz gość.

Dzień Zwycięstwa w Rosji - obchody

Nieodzownym elementem obchodów Dnia Zwycięstwa w Rosji jest parada wojskowa w Moskwie na Placu Czerwonym. - Podczas defilady uczestniczą kompanie reprezentacyjne. To, co jest bardzo ciekawym elementem wprowadzonym za Putina to, że poza armią, demonstracją siły militarnej jest czynnik społeczny mobilizujący ludzi. To się nazywa "Nieśmiertelny Pułk". Mieszkańcy Moskwy i innych rosyjskich miast wychodzą ze zdjęciami swoich dziadów, pradziadów i demonstrują siłę narodu - mówił dr Adam Eberhardt.

Cały świat będzie nasłuchiwał słów Władimira Putina. Jakie treści propagandowe przekaże? - Myślę, że będą podkreślane sukcesy, które są skromne, ale jednak zachodzą, czyli zajęcie w większości Mariupola. To myślę, że się pojawi, ale sądzę, że przede wszystkim wypowiedź Putina będzie antyzachodnia. (...) To, co czeka Rosję w najbliższych miesiącach, latach to są olbrzymie sankcje nałożone przez Zachód, pogorszenie standardu życia. Już w tym roku rosyjskie PKB zmaleje o kilkanaście procent, a może i więcej - ocenił rozmówca Dzień Dobry TVN.

Czy w Mariupolu Rosjanie zorganizują demonstracje? Jak rosyjskie władze wpływają na społeczeństwo? Posłuchaj całej rozmowy z naszym gościem w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Contributor/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości