Newsy

Jaki będzie czerwiec? Sprawdź, co mówią synoptycy

Newsy

Upały termometr
The Image Bank RFartpartner-images/Getty Images

Czerwiec jest dla wielu osób jednym z ulubionych miesięcy w roku. Przełom wiosny i lata oznacza więcej słońca, ciepłe wieczory, długi czerwcowy weekend i zbliżające się wakacje. Jak zaplanować wolne? Czy warto wziąć urlop? Zobacz, jaka będzie pogoda w czerwcu.

IMGW wydał wstępną prognozę pogody na czerwiec. Eksperci uważają, że w wielu miejscach w kraju temperatura będzie wyższa niż wskazuje średnia wieloletnia. Sprawdź, co czeka nas w kolejnym miesiącu w pogodzie.

Czerwiec 2021 - jaka będzie pogoda?

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali eksperymentalną prognozę pogody na czerwiec.

Jak wskazali, na przeważającym obszarze Polski będzie nam towarzyszyć temperatura powyżej normy wieloletniej z lat 1981-2010. Jedynie w regionach północnych, takich jak Suwalszczyzna, Warmia i Mazury, Kujawy, Pomorze i Pomorze Zachodnie termometry będą pokazywać wartości mieszczące się w normie.

W przypadku opadów, synoptycy prognozują odwrotną sytuację. W wymienionych północnych regionach będzie bardziej wilgotno i tam opady mają być większe, niż wskazuje norma. W pozostałej części kraju opady będą mieścić się w normie wieloletniej.

Czerwiec 2021 - prognoza IMGW

Synoptycy IMGW zaznaczają, że by poprawnie interpretować wstępne prognozy, warto zapoznać się ze znaczeniem norm długoletnich. Jak podają, średnią miesięczną temperaturę powietrza oraz miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej, przyjmowanej za okres 1981-2010.

Wartości średniej miesięcznej temperatury oraz miesięcznej sumy opadów 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej. 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy". Wartości powyżej normy oznaczają, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej wilgotny od co najmniej 20 obserwowanych czerwców z lat 1981-2010.

W przypadku komunikatu o temperaturze lub opadach poniżej normy, synoptycy informują, że dany miesiąc będzie chłodniejszy lub bardziej suchy niż co najmniej 20 obserwowanych czerwców z lat 1981-2010.

Jeśli komunikat podaje, że wartości będą w normie, można założyć, że prognozowana temperatura czy opady będą podobne do typowych 10 obserwowanych czerwców z lat 1981-2010.

Jak czytać wstępne prognozy IMGW?

Warto pamiętać, że wartości "powyżej normy" dla czerwca nie oznaczają, że wystąpią okresy z temperaturą maksymalną wynoszącą powyżej 30 stopni Celsjusza. Z kolei komunikat "poniżej normy" nie świadczy o tym, że temperatura spadnie do 5 st. C. Takie wartości mogą się jednak sporadycznie pojawić. W tym miejscu IMGW podkreśla, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do wartości z całego miesiąca - zarówno za dnia, jak i nocy.

Podobnie jest w przypadku wartości opadów - prognoza "powyżej normy" nie świadczy o tym, że codziennie będziemy doświadczać burz i intensywnych opadów. Z kolei wartości "poniżej normy" nie odrzucają możliwości pojawienia się gwałtowniejszych zjawisk. Prognozowana suma opadów to wartość ze wszystkich dni w miesiącu, bez uwzględnienia typu opadu (deszczu i śniegu).

Wato pamiętać, że prognoza IMGW, choć opracowana dzięki najnowszym modelom, jest całkowicie orientacyjna i ma charakter eksperymentalny.

Więcej informacji o pogodzie na TVN Meteo.

Jak zaplanować tegoroczne wakacje? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Wakacje 2021 będą droższe? Za bilety lotnicze możemy zapłacić nawet dwukrotnie więcej

Płaca minimalna w 2022 roku wzrośnie. Ile wyniesie?

Przepisy Jaśka Kuronia zgodne z dietą SIRT. To dzięki niej Adele przeszła spektakularną metamorfozę

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF

Pozostałe wiadomości