Newsy

Bohaterki czekały 77 lat. Pomnik Kobietom Powstania Warszawskiego zostanie odsłonięty w stolicy. "Jesteśmy im winni pamięć"

Newsy

Trzy kobiety w różnym wieku trzymające się za ręce. Każda z nich symbolizuje oddzielną opowieść i heroizm dnia codziennego – tak można opisać pomnik poświęcony Kobietom Powstania Warszawskiego. Kiedy nastąpi oficjalne odsłonięcie monumentu?

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17. Powstańcy prowadzili walkę przez 63 dni, skapitulowali w nocy z 2 na 3 października 1944 r. Zginęło od 150 do 200 tys. cywili i 16 tys. polskich żołnierzy. Rola kobiet w narodowym zrywie jest nieoceniona, a mimo to po 77 latach wciąż niewiele o nich wiemy. Bo częściej opowiadano o historiach... powstańców niż powstańczyń.

Pomnik Kobietom Powstania Warszawskiego

Z inicjatywą budowy Pomniku Kobietom Powstania Warszawskiego wyszła Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. Wykonany z brązu monument ma upamiętnić warszawianki.

Zarówno te czynnie uczestniczące w powstaniu, jak i pozostałe, które przeżywały gehennę 63 dni walczącego miasta. Należy przypomnieć dramat matek i babć, których ukochane dzieci i wnuki poszły do powstania i których często już nigdy nie zobaczyły – tłumaczył prezes fundacji Rafał Szczepański.

Ideę powstania pomnika popiera prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. - Żołnierki, sanitariuszki, łączniczki. Ale też matki, córki, siostry, wnuczki. Dzielne na polu walki, tragicznie dotknięte koszmarem wojny. Jesteśmy im winni pamięć - podkreślił.

Pomnik Kobietom Powstania Warszawskiego - kiedy odsłonięcie?

Pomnik wykona artystka Monika Osiecka, która jest autorką m.in. rzeźby na grobie Kory Jackowskiej. Monument upamiętniający kobiety Powstania Warszawskiego stanie przed wejściem do Ogrodu Krasińskich. Jak podaje tvn24.pl jego oficjalne odsłonięcie nastąpi 2 października o godzinie 12:00, czyli w dniu zakończenia oficjalnych obchodów 77. rocznicy.

Zobacz wideo: "Nie byłoby niepodległej Polski, gdyby nie przelana krew powstańców". Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Zobacz także:

Jerzy Matuszkiewicz nie żyje. Jego piosenki śpiewała cała Polska

Tokio 2020. Złoty medal dla polskiej sztafety!

Szczepienia na koronawirusa w Polsce – najnowsze dane z 31 lipca

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: PAP/TVN24

Pozostałe wiadomości