Newsy

Dobitne słowa Ołeny Zełenskiej w Kongresie USA: "Proszę was o to, o co nigdy nie chciałam prosić"

Newsy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
tvn24.pl/CNN
Ołena Zełenska

Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska wygłosiła przemówienie w Kongresie USA. Opowiedziała historie cywilów zabitych przez Rosjan oraz zwróciła się z apelem. - W imieniu tych, którzy żyją i czekają na powrót rodzin z linii frontu. Proszę was o to, o co nigdy nie chciałam prosić. Proszę was o broń - mówiła do amerykańskich polityków.

Ołena Zełenska z wizytą w USA

Ołena Zełnska odbywa kilkudniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. Na miejscu spotkała się m.in. z szefem dyplomacji USA Antonym Blinkenem, szefową agencji pomocowej USAID Samanthą Power. Odwiedziła także Biały Dom, gdzie widziała się z Jill i Joe Biden oraz wiceprezydent Kamalą Harris.

Ołena Zełenska wystąpiła w Kongresie USA

Zaś w środę Ołena Zełenska wystąpiła w amerykańskim Kongresie.

- Jestem bardzo dumna z tego, że mam możliwość wystąpienia przed Kongresem Stanów Zjednoczonych. Wiem, że to pierwszy raz w historii, gdy żona prezydenta obcego kraju ma taki zaszczyt, aby przemawiać przed państwem. Jest to dla mnie bardzo ważne i ważne dla mojego kraju. Dzisiaj chciałabym do was mówić jako do polityków, ale również jako do matek, ojców, babć, dziadków, córek i synów. Chcę przemawiać do was nie jako pierwsza dama, ale jako córka i matka – rozpoczęła swoje przemówienie pierwsza dama Ukrainy.

Podczas wystąpienia mówiła o brutalności agresora. - Dla Rosji to są igrzyska śmierci, polowanie na pokojowo nastawionych ludzi w pokojowo nastawionych miastach Ukrainy. Oni nigdy nie transmitują tych wiadomości, dlatego ja wam to pokazuję – podkreśliła, po czym przytoczyła historie zabitych cywilów, w tym 4-letniej Lizy, która niedawno zginęła podczas ostrzału Winnicy

Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Ołena Zełenska prosi o broń

Pierwsza dama Ukrainy zwróciła się z apelem do amerykańskich polityków. 

- Wzywam was w imieniu tych, którzy zostali zabici, tych, którzy stracili kończyny i zostali okaleczeni. W imieniu tych, którzy żyją i czekają na powrót rodzin z linii frontu. Proszę was o to, o co nigdy nie chciałam prosić. Proszę was o broń. O broń, która nie będzie wykorzystywana, by prowadzić wojnę na czyimś terenie, ale by ratować życie w naszej ojczyźnie - mówiła.

Jak dodała, prosi też o dostawy systemów obrony powietrznej, by rakiety nie zabijały dzieci i nie niszczyły domów. - Miliony matek na Ukrainie zastanawiają się: "Czy moja córka będzie mogła pójść jesienią do szkoły?". Nie mam na to odpowiedzi. (...) Mielibyśmy odpowiedzi, gdybyśmy mieli systemy obrony powietrznej. I odpowiedź znajduje się tu, w Waszyngtonie - przyznała.

Więcej na temat przemówienia Ołeny Zełenskiej przeczytasz na stronie TVN24.

Zobacz wideo: W geście solidarności wspierają przyjaciół z Ukrainy

W geście solidarności wspierają przyjaciół z Ukrainy
W geście solidarności wspierają przyjaciół z Ukrainy Źródło: Dzień Dobry TVN
Artyści nagrali piosenkę "Hand in Hand", która jest wyrazem wsparcia dla mieszkańców Ukrainy. O swoim projekcie opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: tvn24.pl/CNN

Źródło zdjęcia głównego: Pool/Getty Images

Pozostałe wiadomości