Newsy

Czeka nas gwałtowny wzrost cen leków. Ile trzeba będzie zapłacić?

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
RMF FM/Dziennik Gazeta Prawna
David Malan/Getty ImagesCeny leków pójdą mocno w górę

W tym roku ceny leków pójdą mocno w górę. Pierwszej sporej podwyżki możemy się spodziewać już na przełomie kwietnia i maja. Jak bardzo zdrożeją farmaceutyki?

Ceny leków pójdą w górę

"Dziennik Gazeta Prawna" podaje, że w 2021 roku - podobnie, jak w roku poprzednim - ceny leków pełnopłatnych wzrosły średnio o 7,1 proc. Tym samym za opakowanie trzeba było średnio zapłacić 31,21 złotych. Więcej płacimy też za suplementy diety. Ich cena wzrosła o 5,6 proc., wobec 3,1 proc. rok wcześniej. Obecnie za opakowanie trzeba zapłacić średnio 22,18 złotych.

Najbardziej zdrożały leki OTC, czyli preparaty, które można dostać bez recepty. W 2021 roku ich cena wzrosła o 7,5 proc. wobec 6,3 proc. w 2020 r. W praktyce oznacza to, że za jedno opakowanie trzeba zapłacić średnio 17,20 złotych.

Jak bezpiecznie przyjmować leki?

Polacy wydają krocie na leki przeciw grypie
Polacy wydają krocie na leki przeciw grypieDzień Dobry TVN
wideo 2/5

O ile wzrosną ceny leków w 2022?

- Dotychczasowe podwyżki nie łamią istotnie trendów. Ceny rosły tak, jak w poprzednich latach, czyli o kilka procent z miesiąca na miesiąc. W tym roku ten trend może się jednak zmienić - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Jarosław Frąckowiak, prezes PEX PharmaSequence. W jego ocenie konsumenci już na przełomie kwietnia i maja odczują gwałtowny wzrost cen. W praktyce może to oznaczać nawet dwucyfrowe podwyżki rok do roku, co oznaczałoby historyczny wynik pod tym względem. A to dlatego, że dojdzie do kumulacji wielu czynników mających wpływ na cenę produktów na aptecznej.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: RMF FM/Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: David Malan/Getty Images

Pozostałe wiadomości