Newsy

Lizbona otoczona kordonem sanitarnym. Wzrost zakażeń COVID-19 doprowadził do zamknięcia miasta

Newsy

PEC Photo/Getty Images

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem władze Portugalii postanowiły, że Lizbona, stolica kraju, zostanie otoczona kordonem sanitarnym. Do miasta będzie można wjechać lub z niego wyjechać tylko z bardzo ważnych powodów.

Lizbona - prawie tysiąc zakażeń COVID-19

W ciągu minionych 24 godzin w stolicy Portugalii odnotowano 928 nowych zachorowań na koronawirusa. Ta liczba stanowi około 75 proc. wszystkich przypadków zarejestrowanych w tym czasie w kraju (łącznie było ich 1233). Obecnie w Lizbonie dosyć szybko rozprzestrzenia się odmiana Delta, która po raz pierwszy zdiagnozowana została w Indiach . Politycy tłumaczą, że decyzja była trudna, jednak konieczna. – Nie jest łatwo podjąć takie działania, ale wydają się nam niezbędne, aby sytuacja, która panuje obecnie w Lizbonie, nie rozprzestrzeniła się na cały kraj – podkreśliła minister ds. prezydium rządu i modernizacji administracji Mariana Vieira da Silva. W metropolii lizbońskiej (region ten obejmuje, oprócz Lizbony, także Sintrę, Mafrę, Setubal, Seixal i inne miasta) żyje prawie 3 mln osób, czyli więcej, niż 1/4 całej populacji Portugalii (10,3 mln mieszkańców).

Kordon sanitarny wokół Lizbony

W związku z niepokojącym wzrostem zakażeń podjęto decyzję o czasowej izolacji miasta. Tym samym od godziny 16:00 w piątek, 18 czerwca, do godziny 6:00 w poniedziałek, 21 czerwca mieszkańcy Lizbony będą mogli wyjechać poza jej granicę tylko, jeśli będą mieli ku temu ważny powód. Podobnie jest z wjazdem na teren metropolii.

Zobacz wideo: Pytanie od widza. Czy osoba, która przyjęła pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 za granicą, może przyjąć drugą dawkę w Polsce?

Zobacz więcej:

Joanna Opozda i Antek Królikowski potwierdzili związek. Fani: "Ileż można się ukrywać"

Jak się odżywiać, aby nie przytyć na wakacjach? "Chodzi o to, żeby nasze wybory były mądrzejsze"

Dorota Wellman przez wiele lat nie mogła zajść w ciążę. "Do piekła bym trafiła, żeby mieć dziecko"

Autor: Katarzyna Lackowska

Pozostałe wiadomości