Newsy

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Minister zdrowia podał prawdopodobny termin

Newsy

Aktualizacja:
szkoła, uczniowie, lekcja

W związku z pandemią koronawirusa zdalne nauczanie zostało wydłużone do 3 stycznia 2021 r. Od 23 grudnia do 3 stycznia potrwa przerwa w związku ze Świętami Bożego Narodzenia. Tuż po niej - od 4 do 17 stycznia - w całym kraju uczniowie będą mieć zimowe ferie. Czy po nich wrócą do szkolnych ławek? Minister zdrowia przedstawił plany resortu.

Kiedy powrót do szkół

O planowanym powrocie uczniów do szkół mówił Minister Zdrowia Adam Niedzielski. Jak stwierdził, analizowane są różne scenariusze.

- Generalnie zakładamy, że raczej będziemy puszczali dzieci do szkół, zaczynając od klas I-III. Który z wariantów, czy to będzie szerzej, czy węziej, tzn. częściowo nauka rotacyjna, hybrydowa dla tych klas, o tym jeszcze rozmawiamy z ministrem Przemysławem Czarnkiem – mówił szef resortu zdrowia w RMF.

Jego zdaniem, powrót do szkół dzieci z klas I-III po feriach, czyli 18 stycznia, to najbardziej prawdopodobny scenariusz . Zastrzegł przy tym, że jest za wcześnie, aby przesądzać, że jest to sztywny termin.

- Wydaje się, że w okolicach połowy stycznia będziemy mieli takie warianty, jeśli oczywiście w ferie nic się nie stanie, że dzieci (klas I-III – PAP) na 90 proc. wrócą do szkół – powiedział.

Przed ewentualnym powrotem do szkół będą przeprowadzone testy przesiewowe wśród nauczycieli.

Minister zdrowia: ferie są kluczowe dla stopniowego powrotu do normalności

Zapytany, kiedy mogą być ponownie otwarte restauracje czy siłownie, Adam Niedzielski wskazał, że te miejsca są wysoko w rankingu pod względem ryzyka zakażenia. Zaznaczył, że część obszarów życia będzie wracała do normy pod warunkiem, że ferie nie przyniosą wzrostu liczby zachorowań.

- Ferie są najważniejsze: albo spowodujemy, że będziemy mogli normalnie funkcjonować i epidemia będzie malała, albo sobie zafundujemy trzecią falę epidemii – przestrzegł minister zdrowia.

Jak dodał, rząd przed świętami będzie podejmował kolejną decyzję w sprawie dalszego funkcjonowania. Przekazał też, że w sylwestra nie będą dozwolone żadne masowe zabawy.

Obecnie obowiązujące obostrzenia związane z epidemią obowiązują do 27 grudnia.

Koronawirus w Polsce - stan na 7 grudnia

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 4423 kolejnych osób, zmarło 92 chorych – podało Ministerstwo Zdrowia. Łącznie od początku epidemii wykryto 1 067 870 przypadków COVID-19. Zmarło 20 181 chorych.

Rzecznik ministerstwa zdrowia: "W weekend wykonuje się mniej testów. W tygodniu liczba przekroczy 10 tysięcy". Zobacz wideo:

Zobacz też:

Misie Fundacji TVN na miarę czasów - lekarz i dresy zamiast sukni

Program Domowej Opieki Medycznej. Kto może otrzymać pulsoksymetr?

Czy szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna? Ekspert: "Przechorowując koronawirusa narażamy się na większe ryzyko"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości