Newsy

Zima w cieniu koronawirusa. Czy w tym sezonie pojeździmy na nartach?

Newsy

Getty Images/Imgorthand

Zima zbliża się wielkimi krokami. Jak będzie wyglądał najbliższy sezon dla branży narciarskiej? Trwają ustalenia w sprawie reżimu sanitarnego związanego z pandemią koronawirusa. Decyzje mają zapaść we wtorek 24 listopada.

Sezon narciarski 2020/2021

Wyciągi narciarskie ruszą w nadchodzącym sezonie zimowym, ale w reżimie sanitarnym. Takie zapewnienie miało paść podczas poniedziałkowego e-spotkania przedstawicieli ośrodków narciarskich z wicepremierem i i szefem MRPiT Jarosławem Gowinem.

- Udało nam się wypracować kompromis tak, żeby branża narciarska w ostrym reżimie sanitarnym, ale bezpiecznym dla narciarzy i snowboardzistów, mogła ruszyć. Wszystkie wypracowane wytyczne będą konsultowane z głównym inspektorem sanitarnym i czekamy na ostateczną akceptację. Mam nadzieję, że jutro będziemy mogli powiedzieć o szczegółach - stwierdziła rzeczniczka Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych Sylwia Groszek. Jak dodała, będą to wymogi sanitarne podobne do obowiązujących w innych branżach.

O wynikach spotkania poinformował też Gowin cytowany w komunikacie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

- Doszliśmy z branżą narciarską do uzgodnień dotyczących szczególnego reżimu sanitarnego. Jeżeli GIS zaakceptuje te rozwiązania, to jutro będziemy mogli wydać komunikat o tym, że branża narciarska będzie otwarta w ramach ustalonych rygorów sanitarnych - czytamy w komunikacie resortu.

Wytyczne dla stacji narciarskich

Jakie będę procedury dla stacji narciarskich? Główny Inspektorat Sanitarny nadal nad nimi pracuje.

- Trwają uzgodnienia, które będą jeszcze dziś (poniedziałek - przyp. red) zakończone – powiedział rzecznik GIS Jan Bondar.

Ferie 2021 w cieniu koronawirusa

W sobotę premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że zimowa przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. Tym samym zastąpi dotychczasowe ferie rozłożone na kilka turnusów. Na rządowej stronie gov.pl napisano, że dzieci i młodzież pozostaną w domach ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.

Po tych informacjach przedstawiciele branży narciarskiej mówili, że decyzja o skumulowaniu ferii zimowych to potężny cios. Nie wiedzieli też, czy ośrodki narciarskie na zimę będą zamknięte czy też dopuszczone do działalności.

Nowe obostrzenia antycovidowe. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Kiedy dzieci wrócą do szkół? Minister zdrowia podał wstępną datę

Ile osób będzie można zaprosić na Wigilię i Boże Narodzenie? Wiceminister zdrowia mówi o zakazach

Zakaz komunii świętej? "Sytuacja jest ekstremalna"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości