Ferie i wakacje wydłużone? Wiceminister rozwoju ma plan

W styczniu i w lutym chętnie wyjeżdżamy w góry
Na ferie zimowe z dziećmi częściej jeżdżą mamy
Źródło: Imgorthand/ Getty Images

Ferie zimowe i wakacje w 2021 roku będą wydłużone? Wariant taki pojawił się w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Powodem jest chęć uniknięcia skumulowania grup, co zmniejszyłoby ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Premier Morawiecki jednak rozwiał wszelkie wątpliwości na konferencji prasowej. Szef rządu ogłosił, że ferie 2021 będą się odbywały dla wszystkich w jednym terminie.

Ferie 2021 i wakacje będą wydłużone?

Żadne decyzje w tej kwestii jeszcze nie zapadły, ale taki pomysł pojawił się w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Wiceszef resortu Andrzej Gut-Mostowy wyjaśniał, że chodzi o rozciągnięcie w czasie okresu wypoczynkowego, tak, by uniknąć kumulacji urlopowiczów w dwóch miesiącach. Tym samym można by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

- To byłoby zasadne, by wydłużyć ferie zimowe, by nie było nakładania się grup. Takie sugestie na pewno wystosujemy z naszego departamentu do Rady Ministrów [...]. Jeżeli się okaże, że do wakacji nie mamy istotnego poprawiania się epidemii, to jakieś formy rozszerzenia wakacji, by sezon turystyczny nie kumulował się tylko i wyłącznie w sierpniu i II połowie lipca, byłyby elementem komfortu wypoczynku i zmniejszenia ryzyka zachorowań - tłumaczył wiceminister Gut-Mostowy w rozmowie z portalem money.pl.

Jednocześnie wiceszef resortu rozwoju przyznał, że prace nad projektem są na wstępnym etapie, a ewentualne wydłużenie ferii i wakacji to "jeden z kilkudziesięciu wariantów". Jak dodał, w przyszłym tygodniu będzie na ten temat rozmawiał z ministrem Jarosławem Gowinem.

Ferie zimowe 2021 - termin

Ferie zimowe 2021 miałyby trwać według planu od 18 stycznia do 28 lutego . Tradycyjnie miały być podzielone na trzy turnusy dla poszczególnych województw. Z kolei rok szkolny 2020/21 ma się zakończyć 26 czerwca, rok 2021/22 rozpocząć ma 1 września.

Jednak w sobotę, 21 listopada premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że ferie zimowe 2021 będą dla wszystkich województw w jednym terminie, potrwają od 4 do 17 stycznia.

Informację w sprawie ferii zimowych 2021 skomentowała Tatrzańska Izba Gospodarcza.

Ogłoszona w sobotę przez premiera Mateusza Morawieckiego decyzja o skumulowaniu ferii zimowych w terminie od 4 do 17 stycznia jest skandaliczna i nielogiczna. Oznacza bankructwa w branży hotelarskiej

– mówi PAP prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej Agata Wojtowicz i dodaje: - Szok to jest mało powiedziane. To jest kompletnie nieprzemyślana decyzja. Niewyobrażalna jest kumulacja turystów w tym terminie. Nawet w najgorszych snach nikt sobie tego nie wyśnił, bo taka ilości ludzi jest nie do przyjęcia, tym bardziej z pilnowaniem reżimu sanitarnego – powiedziała prezes TIG.

Zwróciła ona uwagę, że pochodzący z Zakopanego wiceminister rozwoju, pracy i technologii oraz Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw promocji polskiej marki Andrzej Gut-Mostowy jeszcze dwa dni temu deklarował, że będzie rekomendował, aby ferie były rozłożone na dłuższy czas. Zaznaczyła, że było by to korzystne zarówno dla branży turystycznej, turystów i dało szanse na przestrzeganie reżimu sanitarnego. Branża hotelarska miała nadzieję, że terminy ferii będą rozłożone na poszczególne województwa.

Polacy są już bardzo zmęczeni tą sytuacją i chcą wypoczywać, planują urlopy na ferie i tu nagle taki cios. To jest jakaś paranoja, wszystkie rezerwacje na ferie dotyczyły terminu od 17 stycznia do końca lutego. Ludzie już wzięli urlopy, wykupują kursy w szkółkach narciarskich. Wydaje się, że ktoś zgubił się w tym wszystkim

- podkreśliła prezes TIG i jak twierdzi, kumulacja ferii będzie oznaczała szereg bankructw w branży turystycznej - nie tylko hotelarskiej, ale i narciarskiej czy gastronomicznej.

"Koronaferie" w USA. Imprezowicze nie przejmują się zasadami bezpieczeństwa w obliczu pandemii. Zobacz wideo:

x-news

Zobacz też:

Rok z koronawirusem. Pierwszy przypadek stwierdzono 17 listopada 2019 r. w Wuhan

Premier nie wyklucza narodowej kwarantanny. "Przepraszam wszystkich za niedogodności"

Pulsoksymetr a niedotlenienie organizmu. Kiedy wezwać karetkę i czy można samodzielnie stosować tlenotarapię?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: Radio Zet, PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie