Newsy

Premier nie wyklucza narodowej kwarantanny. "Przepraszam wszystkich za niedogodności"

Premier Mateusz Morawiecki

TVN24

Newsy

Premier nie wyklucza narodowej kwarantanny. "Przepraszam wszystkich za niedogodności"

Premier Mateusz Morawiecki

TVN24

10 działań antykryzysowych dla przedsiębiorców ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że kluczowa jest ochrona miejsc pracy. Przeprosił jednocześnie za niedogodności, z którymi społeczeństwo boryka się w czasie pandemii. Nie wykluczył, że potrzebna będzie narodowa kwarantanna. 

Narodowa kwarantanna - od kiedy 

Podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił 10 działań antykryzysowych dla przedsiębiorców. Jaki będzie koszt przedstawionych instrumentów pomocowych dla firm?

Dla mnie kluczowa jest ochrona miejsc pracy. Obroniliśmy 5 mln miejsc pracy w ostatnich miesiącach. Tarcza Antykryzysowa i Tarcza Finansowa to łącznie około 150 mld zł, a na walkę z COVID-19 od początku pandemii wydaliśmy ponad 300 mld zł (...) Całkowity minimalny koszt będzie oscylował wokół 9-10 mld zł - już dzisiaj to wiemy

- wyliczał premier.

Zastrzegł, że jeżeli jednak będzie potrzebna "narodowa kwarantanna, jeszcze głębsze zamknięcie gospodarki za tydzień - dwa tygodnie, to ten koszt będzie na pewno większy co najmniej o 5-10 mld zł".

Jednocześnie przeprosił za niedogodności, z którymi społeczeństwo boryka się w czasie pandemii.

Dziś musimy ograniczyć mobilność. Przepraszam wszystkich za niedogodności, z którymi musimy się spotykać, za wszystkie trudy 

- powiedział szef rządu.

Narodowa kwarantanna - jak będzie wyglądać

Wcześniej o narodowej kwarantannie mówił szef KPRM Michał Dworczyk. Jak wyjaśniał, jeżeli zostanie przekroczony próg zachorowań na Covid-19 powyżej 70-75 osób na 100 tys., zostaną wprowadzone "kolejne, poważne ograniczenia, obostrzenia, m.in. dotyczące przemieszczania się".

Natomiast dzisiaj precyzyjnie nie mówimy o tym, jak będzie wyglądała ta narodowa kwarantanna, o ile do niej dojdzie. Mamy nadzieję, że do niej nie dojdzie, a to zależy nie tylko od rządu, służby zdrowia, ale od każdego z nas, bo najlepszym lekarstwem dzisiaj na pandemię jest izolacja, ograniczenie kontaktów

- podkreślił szef KPRM w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Był też pytany o to, czy - jeśli nie dojdzie do kwarantanny narodowej - możliwe jest wycofanie się rządu z niektórych ograniczeń związanych z działalnością gospodarczą, np. zamknięcia sklepów w galeriach handlowych.

Chcielibyśmy, aby te obostrzenia, które są już wprowadzone, bądź będą wprowadzane od przyszłego tygodnia, jak najszybciej zostały cofnięte, ale to zależy od sytuacji epidemiologicznej

- odpowiedział minister Dworczyk.

Pakiet pomocowy dla firm

Pakiet instrumentów wsparcia dla firm z powodu pandemii ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego zakłada: 

  • subwencje z tarczy finansowej PFR w wysokości do 70 proc. niepokrytych przychodami kosztów stałych, pod warunkiem spadku przychodów o 30 proc. względem analogicznego okresu w 2019 r.
  • umorzenie części subwencji z tarczy finansowej PFR dla małych i średnich przedsiębiorstw w sektorach objętych restrykcjami sanitarnymi, pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30 proc.
  • wydłużenie programu tarczy finansowej dla dużych firm co najmniej do wiosny 2021 r.
  • kontynuacja programu gwarancji: de minimis dla małych i średnich, oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm;
  • kontynuacja dopłat do miejsc pracy z FGŚP w postaci postojowego, przedłużone zwolnienia ze składek ZUS;
  • dofinansowane zmian zakresu działalności w ramach dotacji na biznes dla tych, którzy chcą zmienić branżę;
  • polityka drugiej szansy;
  • dofinansowanie leasingu.

Ostatnie piwo przed lockdownem. W Wielkiej Brytanii weszły w życie nowe obostrzenia. Zobacz wideo:

x-news 

Zobacz też:

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu i kiedy przysługuje?

Czy w czasie uprawiania sportu na świeżym powietrzu trzeba nosić maseczkę? Poznaj odpowiedź prawnika

Zdalne nauczanie w żłobku. Czy rodzicom należy się zasiłek?

Co sądzisz o tym artykule?
81
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0