Newsy

Wybory prezydenckie a pandemia. Jakie zasady będą obowiązywały w lokalach wyborczych?

Newsy

fot. Rawf8/Getty Images

28 czerwca 2020 roku mają się w Polsce odbyć wybory prezydenckie. Jak będzie wyglądało głosowanie oraz jakie będą obowiązywały środki ostrożności w związku z zagrożeniem zarażenia koronawirusem?

Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia dotyczącego zasad zabezpieczenia przed COVID-19 podczas wyborów prezydenckich, do którego dotarł Dziennik Gazeta Prawna, największą ochroną zostaną objęci członkowie komisji wyborczych.

Środki ochrony podczas wyborów

Najbardziej chronieni mają być członkowie komisji, a środki ochrony dostarczą samorządy. Pieniądze na ten cel będą pochodzić jednak z budżetu centralnego

– podaje dziennik.

Mają oni otrzymać maski typu FFP1, rękawiczki, które powinny być zmieniane co godzinę. Otrzymają także przyłbice oraz płyny do dezynfekcji. Między stanowiskami pracy członków komisji ma być zachowany co najmniej 1,5 m odstępu. Stanowisko pracy ma być otoczone barierą z tworzywa sztucznego o wysokości co najmniej 1 m ponad strefę oddychania.

Według rozporządzenia lokale wyborcze mają być wietrzone przez 10 minut i nie rzadziej niż co godzinę.

Wybory w dobie pandemii

Do dyspozycji głosujących, przy wejściu do lokalu, w widocznym miejscu, umieszczony ma zostać płyn do dezynfekcji rąk.

Powierzchnie takie jak: klamki, urny wyborcze, blaty stołów, urządzenia higieniczno-sanitarne, w tym armatura, uchwyty, włączniki światła i inne przedmioty oraz powierzchnie, które mogą być dotykane przez osoby przebywające w lokalu wyborczym, mają być regularnie przemywane płynem dezynfekcyjnym - nie rzadziej niż co godzinę, przez osobę zabezpieczoną co najmniej w rękawice ochronne i maseczkę.

Projekt przewiduje, że powierzchnię lokalu wyborczego dostosowuje się do liczby członków obwodowej komisji wyborczej oraz liczby innych osób, które będą przebywały w danym lokalu wyborczym uwzględniając, że w lokalu nie powinna przebywać w tym samym czasie więcej niż 1 osoba na 15 m2 jego ogólnodostępnej powierzchni.

Zobacz też:

Matury 2020. Ile będzie terminów i kiedy zostaną ogłoszone wyniki?

Kiedy otwarcie polskich granic? Szef MZS daje nadzieję

W jej brzuchu zaszyto półmetrową chustę. Historia jak z horroru wydarzyła się w prywatnej klinice

Autor: Jola Marat

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna | PAP

Pozostałe wiadomości