Perfumy są przyjemną ucztą dla zmysłów, która potrafi pobudzić wyobraźnię. Jednocześnie spędzają sen z powiek tym, którzy nieumiejętnie je używają i tym samym narażają się na nieprzyjemne dolegliwości zdrowotne. Kierujesz aplikator flakonika z wodą toaletową w stronę nadgarstka, szyi lub dekoltu? To jak strzał w kolano, po którym możesz pobiec wprost do dermatologa.
Błędy w używaniu perfum. Jak je aplikować, by nie podrażnić skóry?
Gościem w Dzień Dobry TVN była dr Agnieszka Bliżanowska, dermatolog i ekspertka medycyny estetycznej, która uświadomiła widzom, jak istotny wpływ na kondycję skóry ma poprawne aplikowanie perfum. Jak zaznaczyła specjalistka, promowana przez perfumiarzy metoda nakładania wody toaletowej bezpośrednio na łatwo dostępne i wystające spoza ubrań części ciała, nie jest bezpieczna dla zdrowia.
Nakładanie produktu zapachowego na szyję, kark, dekolt, nadgarstki czy za uszami może prowadzić do powstawania licznych przebarwień. Połączenie perfum z promieniami słońca jest istną mieszanką wybuchową, którą łatwo sprowokować do samozapłonu - nie tylko poprzez opalanie, ale także przez każdą ekspozycję na światło, nawet przez szybę i chmury.
- Tutaj działa promieniowanie UV i ono powoduje, że może nam się pojawić alergia. Na ten moment jest 26 substancji [składników perfum - przyp. red.], które są zdiagnozowane, zapisane i wiemy, że one rzeczywiście są alergenami i uczulają mocno. Często nam się wydaje, że są perfumy tańsze i droższe, i to ma znaczenie, bo w dobrych perfumach olejki są naturalne. Tu jednak chodzi o to, by pamiętać, że naturalne w tym przypadku nie oznacza bezpieczne - tłumaczy ekspertka.
Aplikować perfumy można wszędzie tam, gdzie nie dociera promieniowanie UV - np. na partie ciała zakryte ubraniami bądź na samo ubranie oraz na włosy.
Perfumy wywołują choroby skórne. Jakie?
Najbardziej typowym schorzeniem dermatologicznym wywołanym przez składniki perfum jest Poikiloderma of Civatte. To choroba opisana w latach 30. ubiegłego wieku przez francuskiego lekarza. Jej objawami są powstałe na skórze przebarwienia i czerwone plamy, które pozostają widoczne już na zawsze. Ani lasery, ani peelingi nie są w stanie ich zwalczyć.
- Pracujemy na to przez lata. To się nie pojawia, jak mam 20 lat, ale 30, 40, 50 - przestrzega dr Agnieszka Bliżanowska.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niebezpieczny trend z TikToka. Lekarze ostrzegają przed tym produktem
- Psychika wpływa na naszą skórę. Doktor Pryszczylla: "Mój pacjent po raz pierwszy poszedł na randkę"
- Jak często należy myć dzieci? Dermatolog tłumaczy, kiedy kąpiel jest koniecznością
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News