Dziecko

Jak często należy myć dzieci? Dermatolog tłumaczy, kiedy kąpiel jest koniecznością

Dziecko

Aktualizacja:
Peter Muller/Getty Images

Wielu rodziców może się zastanawiać, czy trzeba kąpać dzieci każdego dnia. Okazuje się, że nadgorliwi w kwestii higieny opiekunowie mogą maluchom bardziej zaszkodzić niż pomóc. O tym, jak często należy myć niemowlaki i kilkulatki, rozmawialiśmy z dermatologiem Zbigniew Sawką.

Czy trzeba myć dziecko codziennie?

Aktorzy Mila Kunis i Ashton Kutcher zdradzili, że myją swoje dzieci, gdy są już naprawdę ubrudzone. Ich córka Wyatt Isabelle ma niespełna 7 lat, a syn Dimitri Portwood w listopadzie będzie obchodzić 5. urodziny.

- Kąpiemy je dopiero wtedy, gdy są brudne. Częstsze mycie nie ma najmniejszego sensu. Mydło pozbawia skórę naturalnych olejków. Ja nie należę do mam, które bez przerwy kąpią noworodki. Uważam, że nie powinno się tego robić codziennie - powiedziała aktorka w jednym z wywiadów.

Czy takie podejście do kwestii higieny kilkulatków jest odpowiednie? - W przypadku noworodków kąpiel każdego dnia nie jest koniecznością , ale to nie oznacza, że nie trzeba myć ich wcale albo raz w tygodniu - podkreśla w rozmowie z dziendobry.tvn.pl dermatolog Zbigniew Sawka.

- Rodzice przede wszystkim powinni zadbać o to, by przy każdym przewinięciu dokładnie oczyścić części intymne i przemywać je, ponieważ te partie są narażone na podrażnienia, które później będą sprawiać dyskomfort maluchowi. Jeśli opiekunowie decydują się kąpać dziecko każdego dnia, to taka kąpiel nie powinna trwać dłużej niż ok. 3-4 minuty. Do mojego gabinetu przychodzą rodzice, którzy myją niemowlaki nawet kilka razy dziennie, a potem mają problem , bo delikatna i cienka skóra jest przesuszona i pojawiają się na niej zaczerwienione plamy np. na plecach, brzuchu czy nogach. W takich przypadkach zasada mniej znaczy lepiej jest słuszna - tłumaczy specjalista.

Czym myć dzieci

- Zwykle, kiedy na produkcie widzimy hasła typu "dla dzieci" albo "delikatny dla skóry dziecka", to nasza czujność zostaje uśpiona. Producenci sięgają po różne chwyty marketingowe, by przyciągnąć klienta, ale obietnica na opakowaniu nie zawsze zostaje spełniona, bo w środku kryją się składniki, których nawet nie powinni używać dorośli. Dlatego trzeba czytać składy i zwracać uwagę, by w kosmetykach nie było składników takich jak m.in.: SLS i SLES, parabeny, czyli konserwanty, PEG-i, zmiękczacze. Żele czy balsamy nie powinny intensywnie pachnieć - wylicza dermatolog.

Kąpanie kilkulatka

W przypadku kilkuletniego dziecka częstotliwość wizyt w wannie zależy od kilku kwestii: jak bardzo się poci, jaka jest temperatura na zewnątrz, czy ma kontakt z innymi dziećmi np. w przedszkolu, na placu zabaw, a także wysiłek fizyczny.

- Dzieci w wieku przedszkolnym, które są ruchliwe, biegają, bawią się w piaskownicy, dotykają różnych rzeczy, po prostu brudzą się - warto myć każdego dnia. Szczególnie w tak upalne dni, jak mamy obecnie, kąpiele są wskazane, ponieważ skóra jest spocona i lepka, co może powodować odparzenia czy powstawanie wykwitów, drobnych pęcherzyków - ostrzega dr Zbigniew Sawka.

- Oczywiście, nic się nie stanie, jeśli dziecko opuści jedną wizytę w wannie. Ale mimo wszystko rodzice powinni i tak zwrócić uwagę, by umyć kilkulatkowi dłonie, zęby, buzię, miejsca intymne, a także pachy i stopy - wskazuje dermatolog.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Dermatolog przestrzega przed używaniem gąbki. „Proszę sobie wyobrazić, co może w niej być”

Autor: Justyna Piąsta

Pozostałe wiadomości