Psychika wpływa na naszą skórę. Doktor Pryszczylla: "Mój pacjent po raz pierwszy poszedł na randkę"

Doktor Sandra Lee
Sandra Lee
Źródło: TLC / x-news

Sandra Lee, znana jako "Doktor Pryszczylla" powróciła na antenę z kolejna odsłoną swojego programu. Z tej okazji legendarna dermatolog opowiedziała serwisowi dziendobry.tvn.pl o tym, jak rozumie swoją rolę. Zdradziła również, co czeka nas w kolejnym sezonie uwielbianego programu.

Nowe odcinki "Doktor Pryszczylli"

"Doktor Pryszczylla" doczekała się 4. sezonu, który właśnie wystartował na antenie TLC. Choć na początku program wydawał sie kontrowersyjny, zyskał grono licznych fanów, a w sieci zaroiło się od nagrań domorosłych specjalistów starających się zaradzić cystom i zaskórnikom. Doktor Sandra Lee jest tylko jedna. - To niesamowite, jak dużą popularność zdobył mój format we wszystkich częściach świata. Nie ma znaczenia, gdzie dorastałeś, jaki masz status finansowy, jaki jest kolor twojej skóry, wszędzie są pryszczyllomaniacy - żartuje dr Sandra Lee. - Myślę też, że każdy ma w sobie poczucie braku przynależności lub odmienności, wstydzimy się czegoś w naszym życiu. Widząc kogoś, kto boryka się z taką samą chorobą daje poczucie wspólnotowości, eliminuje osamotnienie.

Choć telewizja rządzi się swoimi prawami, to Sandra Lee jest lekarzem z krwi i kości. Do jej gabinetu przychodzą prawdziwi pacjenci, którzy potrzebują realnej pomocy.

- To jest dość stresujące, ponieważ nigdy nie zapominam, że to są żywi ludzie, którzy być może wcześniej bali się pójść do lekarza. Już przy pierwszym spotkaniu są z nami kamery - tłumaczy. - Większość z nich ma za sobą konsultacje u wielu lekarzy, którzy nie byli w stanie im pomóc. Realizacja programu wymaga ode mnie żonglowania wieloma czynnikami. Ale satysfakcja jest ogromna, kiedy mogę zobaczyć gotowe odcinki. Wiem, że ciężka praca i nerwy się opłaciły, jestem z siebie dumna, a pacjenci szczęśliwi - podkreśla. Sandra Lee przy okazji naszej poprzedniej rozmowy zdradziła, że jej ojciec był lekarzem. Ona również postanowiła pomagać ludziom. Jak sama przyznaje, nigdy nie przypuszczała, że program o dermatologii będzie takim sukcesem. Oczywiście istniało też ryzyko, że występ w telewizji sprawi, że środowisko medyczne będzie patrzyło na nią z niekoniecznie życzliwym pobłażaniem.

Zdrowie

Zdrowie

DD_20240108_Fit_rep_REP_napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

- Kiedy wystartował, jestem pewna, że byli tacy, którzy, nie oglądając go, pytali: czy ta osoba robi sobie żarty z dermatologii - wspomina Sandra Lee. - Wiem, że każdy, kto zobaczył pogram, wie, że jestem dermatologiem i traktuję tę specjalizację poważnie. Mam nadzieję, że pomagam w jej rozwoju i uświadamianiu ludzi, że to coś więcej niż wyciskanie pryszczy. Z nazwy "Doktor Pryszczylla" jestem bardzo dumna. Jest chwytliwa i ludzie ją zapamiętują.

Najtrudniejsze przypadki dr Pryszczylii

Doktor Sandra Lee zwraca uwagę na fakt, że często problemy skórne są silnie połączone z psychiką.

- Skóra jest to rodzaj zbroi, którą nosimy przed światem - tłumaczy dr Pryszczylla. - Nie jest łatwo ukryć jej stan. Jeśli jest chora, to przyciąga uwagę i to nie zawsze w dobry sposób. Moim celem, jako dermatologa, jest poprawa samopoczucia psychicznego. Staram się też dać ludziom poczucie kontroli nad problemami, wiele dermatoz pogarsza się z powodu lęku lub stresu. Każdy kiedyś czuł, że w sytuacji napięcia pogarszał się trądzik lub pojawiało się swędzenie. Dlatego staram się się zmniejszyć niepokój pacjentów np. przepisując leki.

Dermatolodzy na całym świecie najczęściej są proszeni o poradę w przypadku trądziku, narośli i egzemy. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na raka skóry, pojawiają cysty i tłuszczaki. Oczywiście starzeniu towarzyszą zmarszczki i przebarwienia.

- Za każdym razem, kiedy oglądam program, przenoszę się do momentów, kiedy po raz pierwszy spotkałam moich pacjentów, pamiętam wszystkie szczegóły tych wydarzeń. - wyznaje dr Sandra Lee. - Nie mam, jednego ulubionego przypadku. Np. w tym sezonie jeden z moich pacjentów po zakończonym leczeniu po raz pierwszy poszedł na randkę. W poprzedniej serii był mężczyzna z gigantycznymi naroślami na nosie. Ich usunięcie to była naprawdę wielka sprawa. Mam wielu niezapomnianych pacjentów - podsumowuje.

"Doktor Pryszczylla" - gdzie oglądać?

4. sezon "Dokor Pryszczylli" zadebiutował na polskiej antenie TLC 16 marca. Widzowie mogą spotkać swoją ulubioną dermatolog w środę o godzinie 22:00. W najnowszej odsłonie programu do doktor Sandry Lee dołączyła doktor Betty Song, aby wspólnie zająć się ekstremalnymi przypadkami, których nikt inny nie chciał już leczyć.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości