Kiev Calling - utwór zespołu Beton
Skład zespołu Beton jest naprawdę wyjątkowy: architekt, biznesmen i ortopeda. Nową wersję hitu The Clash z 1979 nagrali we Lwowie. Twórcy maja nadzieję, że pomoże to w zebraniu funduszy na pozamilitarne operacje Ruchu Oporu Wolnej Ukrainy (FURM). Rzecznik organizacji dodał, że The Clash zgodził się przekazać wszystkie zebrane tantiemy na rzecz wsparcia ruchu.
- "Kijów wzywa cały świat… Chłopcy i dziewczyny, porzućcie neutralność" - śpiewają w odświeżonej wersji tekstu. Piosence towarzyszy wideo zespołu z ujęciami zniszczeń w Ukrainie.
Członkowie zespołu uczestniczą w wojnie nie tylko poprzez muzyczne wsparcie. Gitarzysta i wokalista Andriy Zholob pracuje pracuje jako lekarz, podczas gdy perkusista i wokalista Bohdan Hrynko oraz basista i wokalista Oleg Hula wstąpili do obrony terytorialnej.
- Wielu ukraińskich muzyków jest teraz na polach bitew lub w obronie terytorialnej - powiedział Zholob. - Zmienili gitary na broń. Mamy nadzieję, że ta piosenka pokazuje ducha Ukraińców i nasz sprzeciw wobec rosyjskiej agresji. Cieszymy się, że będzie grany na całym świecie jako symbol solidarności i nadziei - zaznaczył ukraiński muzyk.
Kobiety powstania
Piosenka "London Calling" została napisana w 1979 roku przez Micka Jonesa i Joe Strummera. Utwór powstał na fali niezadowolenia z polityki Margaret Tatcher. Pobrzmiewają w nim również echa kryzysu zakładników w Iranie, wycieku ropy z platformy Ixtoc oraz wypadku w elektrowni jądrowej Three Mile Island. Legendarny refren jest nawiązaniem do sygnału wywoławczego radia BBC.
Ukraiński zespół Beton
Twórcy zespołu Beton określają siebie jako "punk-hardcore”. Razem grają od ponad dekady, choć nie ukrywają, że na początku założyli grupę dla zabawy. Ich najnowszy album, zeszłoroczny "Members Only", poważniej przyjrzał się problemom, z jakimi zmagała się Ukraina przed inwazją, w tym przemocy policji, wzrostowi konsumpcjonizmu i bezrobociu. - Nie mamy wątpliwości co do naszego zwycięstwa, jesteśmy dumni z bycia Ukraińcami i czujemy wsparcie muzyków z zagranicy. To tyle znaczy! - podkreślił Zholob.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Księżna Yorku z wyjątkowym przesłaniem do widzów Dzień Dobry TVN. "Dzwońcie do babci Sarah"
- Pasażerka koszmarnego przejazdu: „Krzyczałam: Co robisz, dlaczego mnie dotykasz?!”
- Specjalna platforma pomaga ukraińskim nastolatkom znaleźć polskiego przyjaciela. Jak działa "Druha we mnie masz"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Adam Barabasz
Źródło: The Guardian
Źródło zdjęcia głównego: Henrik Sorensen / Getty Images