Pasażerka koszmarnego przejazdu: „Krzyczałam: Co robisz, dlaczego mnie dotykasz?!”

Uwaga! TVN
Niedwuznaczne propozycje i molestowanie. O agresji w przewozach zamawianych przez aplikację opowiedziało reporterom programu Uwaga! TVN kilka młodych kobiet. Ich relacje są wstrząsające.

(Nie)bezpieczny powrót do domu

Noemi skorzystała z przewozu zamawianego przez aplikację, bo chciała bezpiecznie wrócić do domu. Zamiast tego za zamkniętymi drzwiami pojazdu była napastowana przez kierowcę.

- Czułam tylko i wyłącznie dotyk. Kiedy zaczęłam się budzić, cały czas wydawało mi się, że to sen. Ale kiedy otworzyłam oczy, dalej czułam dotyk. Czułam, jak dotyka mnie po pośladkach i stara się dotknąć mojego krocza. Cały czas patrzył na mnie tępym wzrokiem, jakby był opętany. Krzyczałam: „Co ty zrobiłeś, co ty robisz, dlaczego mnie dotykasz?”. A on na to nic – opowiada 27-latka.

Dotarliśmy również do innych poszkodowanych kobiet, które w przewozach na aplikację doświadczyły molestowania fizycznego lub słownego.

- Mój przejazd powinien trwać 20 minut, może 25 w korkach. Trwał jednak godzinę. Pamiętam, że wcześniej pożegnałam się z koleżanką – opowiada jedna z naszych rozmówczyń.

Kiedy kobieta obudziła się następnego dnia, czuła się dziwnie, ale nie wiedziała, co się stało.

- Czułam, że coś jest nie tak, że wydarzyło się coś złego. Wyobrażałam sobie, co mogło się wydarzyć. Od tych najmniej strasznych scenariuszy, poprzez ten najgorszy – przyznaje.

Swoją historię opowiedziała reporterce programu Uwaga! TVN także inna młoda kobieta.

- Wsiadłam, powiedziałam dzień dobry i zaczęłam coś sprawdzać. Poczułam, że skręcamy. Rozejrzałam się i zobaczyłam, że jesteśmy w lesie. Zapytałam, co my tu robimy. A on zatrzymał się, zamknął drzwi. Zapalił światło na podsufitce, uśmiechnął się i powiedział „ciii” i wyciągnął rękę. Zaczęłam krzyczeć. Zaczęłam szarpać drzwi i po tym, jak dwa razy je szarpnęłam, to się otworzyły. Wyleciałam z samochodu, bałam się, że za mną pobiegnie. Strasznie się bałam – opowiada.

Inna młoda kobieta – Izabela, z agresją w przewozach spotkała się wracając wieczorem z treningu.

- Kiedy byliśmy na początku mojego osiedla, zatrzymał się i zatrzasnął drzwi. Wymusił, żebym podała mu numer telefonu. Zaczęły pocić mi się ręce, strasznie szybko biło mi serce. Nie wiedziałam, co zrobić. Wypuścił mnie dopiero, jak podałam prawdziwy numer – opowiada Izabela Kasprzak.

"Z czym pani chce iść na policję?"

Od ośmiu lat po ulicach polskich miast jeżdżą kierowcy, z którymi pasażerowie łączą się przez aplikację. To szybka, łatwa w obsłudze, a przede wszystkim tańsza, alternatywa tradycyjnych taksówek. Nie przewidziano jednak, że nowoczesna technologia, w niektórych sytuacjach, może stwarzać zagrożenie.

- Napisałam do nich [firmy przewozowej – red.], że proszę o informację, co to był za kierowca i jaki był numer rejestracyjny jego pojazdu. Dostałam odpowiedź, że nie mogą udzielić mi informacji ze względu na RODO. I że taki przejazd w ogóle nie istnieje. Podałam dokładne dane, o której to było, skąd, dokąd i że ten mężczyzna tam był i ten samochód tam był. I że chciałam zgłosić to na policję. A konsultantka odpisała mi: „Z czym pani chce iść na policję, jak pani nic nie ma” – opowiada jedna z naszych rozmówczyń.

- Pierwsza informacja od nich była taka, że jest im bardzo przykro i zostaną wyciągnięte konsekwencje. Zapytałam, czy w takim razie nie uważają, że powinni mi chociaż zwrócić za przejazd. Wtedy myślałam, że może ich w ten sposób ruszę, albo oni sami mnie zachęcą, żeby zgłosiła to na policję, albo coś. Dostałam informację, że zwrot został zlecony i że jest im bardzo przykro. Zwrócili 8,23 zł – opowiada Noemi.

Operatorzy aplikacji nie chcą wziąć na siebie odpowiedzialności za czyny współpracujących z nimi kierowców. Poszkodowane kobiety zdecydowały się nagłośnić swoje historie w sieci. Zachęciło to kolejne ofiary do ujawnienia się, ale paradoksalnie spowodowało także falę hejtu.

- Na fanpage’u było mnóstwo krzywdzących słów. Że sama jestem sobie winna, że na pewno byłam wyzywająco ubrana – mówi Noemi.

- Tamtego wieczoru nie byłam trzeźwa (…). Ale dlaczego ludzie uważają, że jak byłam pijana, to było pozwolenie, żeby on to zrobił? Padły komentarze „kobieta pijana, d… sprzedana” – przywołuje jedna z naszych rozmówczyń.

Kim był kierowca?

Przewoźnicy, używający aplikacji, na początku swojej działalności korzystali z luk prawnych. Dziś przepisy są bardziej restrykcyjne, co jednak nie oznacza, że wszyscy ich przestrzegają. Mówi się o braku umów i identyfikatorów, a także o korzystaniu z jednego konta przez kilku kierowców.

- Słyszałam o gwałtach – przyznaje anonimowo jeden z kierowców. I dodaje: - W tych przewozach jest bardzo dużo nieścisłości, na aplikacji nie ma możliwości sprawdzenia, kto jeździ na tym samochodzie. Owszem jest podane imię i nazwisko, ale tym samochodem jeździ więcej osób.

Zdaniem naszego rozmówcy wśród kierowców są takie osoby, które w ogóle nie powinni jeździć, bo są agresywne i zaczepiają pasażerów.

- Zdarzało się też, że jeździli tacy, którzy byli poszukiwani (…). Liczy się tylko zarobek, a bezpieczeństwo jest na drugim miejscu – słyszymy.

"Operator nie poczuwa się do opowiedzialności"

Poprosiliśmy rzecznika prasowego operatora aplikacji, z której korzystały nasze bohaterki, o spotkanie. Bezskutecznie. Zadaliśmy dodatkowe pytania o poprawę bezpieczeństwa pasażerów. Prośba ta również spotkała się z odmową.

- W tym przypadku operator aplikacji całkowicie umył ręce. Całkowicie nie poczuwa się do odpowiedzialności – mówi Marcin Mamiński, adwokat Noemi Sopolińskiej. I dodaje: - Uważam, że powinna być przeprowadzona staranna selekcja kierowców. Nie powinno się to odbywać na zasadzie całkowitej dowolności, że robi to, kto chce, bez zbadania jego historii i przeszłości. Dopóki nie wprowadzimy regulacji, które będą nakładały na operatora konieczność starannej selekcji, odpowiedniego doboru kierowców, to ten problem nie zginie. W jednostkowym wypadku kierowca poniesie odpowiedzialność karną, a problem zostanie.

Ofiarom napaści bardzo często towarzyszy strach, że nikt nie uwierzy w ich wersję wydarzeń. Noemi postanowiła jednak zaryzykować i opowiedzieć o swoim doświadczeniu. To sprawiło, że 23-latkowi, który wywiózł ją 15 kilometrów od domu, postawiono zarzuty dopuszczenia się innej czynności seksualnej. Mężczyznę aresztowano na trzy miesiące.

- Są momenty, w których myślę, biorąc pod uwagę komentarze z sieci, czy jak ktoś mnie rozpozna, to napluje mi w twarz, spoliczkuje, czy podejdzie, poda mi rękę i powie dziękuję. Zawsze będą dwie strony medalu. Z drugiej strony poczułam, że nie chcę, żeby to się działo innym dziewczynom. Poczułam, że muszę coś z tym zrobić. Chcę sprawiedliwości i chcę, żeby kobiety czuły się bezpieczne - kwituje.

Zobacz także:

Źródło: Uwaga! TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Małgorzata Rozenek-Majdan wskoczyła do wanny pełnej lodu: "Nie wypada tego nie zrobić"

Małgorzata Rozenek-Majdan wskoczyła do wanny pełnej lodu: "Nie wypada tego nie zrobić"

Gnębienie i brak tolerancji - rzeczywistość polskich szkół? "Trzeba działać"

Gnębienie i brak tolerancji - rzeczywistość polskich szkół? "Trzeba działać"

W tym szpitalu przeprowadza się pionierskie operacje serca. "To jest rewolucja"

W tym szpitalu przeprowadza się pionierskie operacje serca. "To jest rewolucja"

Kultowa gra powraca w nowej odsłonie. Mistrz Scrabble zdradza "najdroższe słowo"
Materiał promocyjny

Kultowa gra powraca w nowej odsłonie. Mistrz Scrabble zdradza "najdroższe słowo"

Komentarze lektora w "Hotelu Paradise" to złoto. Zestawienie zabawnych fragmentów i ciętych ripost

Komentarze lektora w "Hotelu Paradise" to złoto. Zestawienie zabawnych fragmentów i ciętych ripost

Dlaczego obgadujesz innych? Te słowa psychologa dadzą ci do myślenia

Dlaczego obgadujesz innych? Te słowa psychologa dadzą ci do myślenia

Omegamania – poznaj kwasy Omega-3! Jak wspierają zdrowie?
Materiał promocyjny

Omegamania – poznaj kwasy Omega-3! Jak wspierają zdrowie?

Dorota Szelągowska odważnie o rozstępach na brzuchu: "Obiektywnie okropne, ale są moje"

Dorota Szelągowska odważnie o rozstępach na brzuchu: "Obiektywnie okropne, ale są moje"

Jak postawić na nogi monsterę? Ekspert zdradza sprawdzone sposoby

Jak postawić na nogi monsterę? Ekspert zdradza sprawdzone sposoby

Jak koledzy ze studiów postrzegają Oliwię Bieniuk?

Jak koledzy ze studiów postrzegają Oliwię Bieniuk?

Zacznij dzień słodkim, zdrowym śniadaniem. Poznaj dodające energii dania według Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Zacznij dzień słodkim, zdrowym śniadaniem. Poznaj dodające energii dania według Darii Ładochy

"Sposób na wnętrze": Mural, sztukateria i obrotowe lamele. Modny i przytulny salon w jeden dzień
Materiał promocyjny

"Sposób na wnętrze": Mural, sztukateria i obrotowe lamele. Modny i przytulny salon w jeden dzień

Mefedron na wyciągnięcie ręki. Jak poznać uzależnienie u dziecka? Czat z ekspertem

Mefedron na wyciągnięcie ręki. Jak poznać uzależnienie u dziecka? Czat z ekspertem

Kim jest zwycięzca "Czas na Show. Drag Me Out"? To mistrz świata i mąż znanej aktorki

Kim jest zwycięzca "Czas na Show. Drag Me Out"? To mistrz świata i mąż znanej aktorki

Czy można wejść do restauracji lub baru z psem? GIS przypomina

Czy można wejść do restauracji lub baru z psem? GIS przypomina

Pogoda na weekend. Termometry mogą wskazać nawet 27 kresek

Pogoda na weekend. Termometry mogą wskazać nawet 27 kresek

Efekt placebo wciąż wykorzystuje się w medycynie. Na czym polega?

Efekt placebo wciąż wykorzystuje się w medycynie. Na czym polega?

Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

"Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

"Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

Znamy finalistów XV edycji konkursu Sukcesu Pisanego Szminką

Znamy finalistów XV edycji konkursu Sukcesu Pisanego Szminką

"Przypalone ciasto warto wytrzeć tarką"

"Przypalone ciasto warto wytrzeć tarką"

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

Pył znad Sahary powrócił do Polski. Dla tej grupy osób jest szczególnie groźny

Pył znad Sahary powrócił do Polski. Dla tej grupy osób jest szczególnie groźny

Kolejny sukces Taylor Swift. 34-latka debiutuje na liście światowych miliarderów

Kolejny sukces Taylor Swift. 34-latka debiutuje na liście światowych miliarderów

Najlepsze podkłady na lato 2024. Czym się kierować, wybierając ten kosmetyk?

Najlepsze podkłady na lato 2024. Czym się kierować, wybierając ten kosmetyk?

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Są bliźniaczkami syjamskimi, lecz mają inną orientację. Jak wygląda ich życie seksualne?

Są bliźniaczkami syjamskimi, lecz mają inną orientację. Jak wygląda ich życie seksualne?

Kuba Wesołowski znów zostanie tatą. Żona aktora pochwaliła się ciążowym brzuszkiem

Kuba Wesołowski znów zostanie tatą. Żona aktora pochwaliła się ciążowym brzuszkiem

Uniwersalne motywy na maturę z polskiego. Poznaj najpopularniejsze motywy literackie i zrób sobie powtórkę

Uniwersalne motywy na maturę z polskiego. Poznaj najpopularniejsze motywy literackie i zrób sobie powtórkę

In vitro w Polsce: Ministerstwo Zdrowia przedstawia szczegóły programu. "Przywracamy nadzieję"

In vitro w Polsce: Ministerstwo Zdrowia przedstawia szczegóły programu. "Przywracamy nadzieję"

Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

Mama lekarz mówi na co nie pozwala dzieciom w domu. "Nie ma mowy"

Mama lekarz mówi na co nie pozwala dzieciom w domu. "Nie ma mowy"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

Gruszki to idealny owoc dla zmagających się z tą chorobą. Sprawdź, dlaczego

Gruszki to idealny owoc dla zmagających się z tą chorobą. Sprawdź, dlaczego