Styl życia

Jak poradzić sobie z rozpadem małżeństwa? "To jest porażka dwojga ludzi"

Styl życia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Rozwód po kilkunastu latach małżeństwa
Rozwód po kilkunastu latach małżeństwa
wideo 2/6
Dzień Dobry TVNRozwód po kilkunastu latach małżeństwa

Decyzja o rozwodzie niesie za sobą szereg trudnych emocji. Otwarcie nowego rozdziału w życiu stanowi nie lada wyzwanie dla obu płci, a jednak wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Czasem rozstanie stanowi odpowiedź na wiele problemów i choć niełatwo jest przywyknąć do zmian, warto próbować oswoić się z odejściem partnera. W Dzień Dobry TVN przekonywały o tym psycholog Marzena Mawricz i podróżniczka Hanna Zborowska.

Rozwód po kilkunastu latach małżeństwa

Rozwiązywanie problemów w związku to niełatwa sztuka. Zdarza się, że po kilkunastu latach wspólnego życia małżonkowie nie potrafią znaleźć wspólnego języka, a co za tym idzie, kontynuować relacji. W takiej sytuacji podjęcie decyzji o rozwodzie może okazać się jedynym słusznym posunięciem. Przekonała się o tym Hanna Zborowska. Znana podróżniczka otwarcie przyznała, że starała porozumieć się z partnerem, jednak ostatecznie oboje zdecydowali się zakończyć związek z czternastoletnim stażem.

Miłość i związki

Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

- Dojrzewaliśmy do tego dobre cztery lata - wyznała autorka kanału "Zborowska Last Minute". Podkreśliła też, że choć pierwsze tygodnie po rozstaniu obfitowały w szereg trudnych doświadczeń, ostatecznie udało jej się poukładać życie na nowo. - Może zabrakło dojrzałości między nami (...). Staram się nie rozpamiętywać tego - wyjaśniła podróżniczka.

Dlaczego ludzie rozstają się po kilkunastu latach?

Rozwód pozwala rozwiązać wiele problemów, ale niesie też za sobą trudne emocje. Rozstanie po kilkunastu latach wspólnego życia jest tak samo bolesne dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Panowie zdecydowanie rzadziej mówią o swoich uczuciach. Nie oznacza to jednak, że pozostają obojętni na bolesne doświadczenia.

- Uważam, że to jest porażka dwojga ludzi, systemu rodzinnego, szczególnie kiedy jeszcze para ma dzieci - oceniła psycholog Marzena Mawricz. Dodała też, że rozwód bez wątpienia stanowi niełatwe wyzwanie dla obu płci i każdy znajduje inny sposób na uporanie się z jego przykrymi konsekwencjami. - Kobiety mają taką umiejętność rozmawiania o emocjach z innymi kobietami. Szukają pomocy, szukają wsparcia (...). Mężczyźni mają tendencję do zamykania się, niemówienia o swoich emocjach i silniejszego przeżywania tej porażki. Odbierają to tak, że nie powiodło się bycie głową rodziny - zapewniła ekspertka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości