Coraz więcej małżeństw podpisuje intercyzę. "Można ją zawrzeć nie tylko przed ślubem"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Coraz więcej małżeństw podpisuje intercyzę
Coraz więcej małżeństw podpisuje intercyzę
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Covid-19 w szkole – dziecko w domu
Covid-19 w szkole – dziecko w domu
Matki kontra ZUS
Matki kontra ZUS
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
W 2020 roku prawie 60 tysięcy polskich małżeństw podpisało intercyzę - wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości. Co nam daje rozdzielność majątkowa? Jakie są jej plusy i minusy? O tym porozmawialiśmy z Elizą Kuną, adwokatką.

Dlaczego coraz więcej małżeństw podpisuje intercyzę?

 W ciągu 15 lat podwoiła się liczba małżeństw, które podpisały intercyzę. Niektórym kojarzy się ona z brakiem zaufania do drugiej osoby. A co tak naprawdę oznacza?

- W czasach słusznie minionych socjalizmu o intercyzie, czyli rozdzielności majątkowej nikt nie słyszał. Dlatego że wtedy nikt nie miał nic na własność. Praktycznie wszystkie małżeństwa zawierane wówczas były w tzw. ustroju wspólności majątkowej, czyli co moje, to i twoje. Wszystko, czego się dorobiliśmy, czyli ten garnek, te wystane lodówki sprowadzone ze Związku Radzieckiego wszystko było wspólne - rozpoczęła Eliza Kuza, adwokat.

- Od początku lat 90., kiedy zaczęliśmy się bogacić, jako społeczeństwo zaczęły się problemy, co jeśli jeden z małżonków zarabia więcej, co jeśli jeden z małżonków zaczyna zaciągać długi. Wraz z bogaceniem się społeczeństwa weszły do Polski też kredyty, pożyczki i wtedy małżonkowie zaczęli się zastanawiać, jak chronić siebie zarówno w trakcie małżeństwa, jak i co się wydarzy z tym majątkiem, jeśli się rozstaniemy. I coraz bardziej stała się popularna właśnie rozdzielność majątkowa - dodała.

Jak przypomniała nasza rozmówczyni, intercyzę można zawrzeć zarówno przed ślubem, jak i w trakcie trwania małżeństwa. - Od momentu jej zawarcia powstają dwa odrębne majątki - zaznczyła.

Jakie są wady i zalety intercyzy?

Wady

  • małżonkowie nie mogą wspólnie rozliczać PIT-ów;
    • słabszy dostęp do informacji, co jest w majątku męża - "w Urzędzie Skarbowym nie udzielą nam informacji, jakie dochody osiągnął mąż, ani jakie nieruchomości nabył".

      Zalety

      • kiedy małżonek wpadnie w długi, będzie odpowiadał tylko swoim majątkiem;
        • niezależność finansowa;
          • rozdzielność majątkowa nie wpływa na alimenty;
            • ułatwia rozliczenie po rozwodzie.

              Czy musi być obopólna zgoda, by podpisać intercyzę?

              Rozdzielność majątkową można zrobić na dwa sposoby.

              - Pierwszy to akt notarialny. W tym przypadku małżonkowie muszą to zrobić zgodnie. Natomiast jest też droga sądowa, gdzie jeden z małżonków może pozwać drugiego, żeby sąd ustanowił, mimo że nie chcą się rozstać. Bo np. jeden z małżonków nie ma wiedzy o tym, co się dzieje w biznesie drugiego albo drugi małżonek chce zaciągnąć jakieś kredyty, albo stara się o dofinansowanie unijne i np. żona nie ma pewności, jak to będzie rzutowało na jej sytuację finansową. Wtedy możesz żądać tzw. przymusowej rozdzielności majątkowej, którą orzeka sąd rodzinny. Co więcej, sąd rodzinny ma nawet możliwość orzeczenia rozdzielności z datą wcześniejszą niż wytoczenie pozwu - tłumaczyła Eliza Kuna.

              Jak działa intercyza, gdy ma się wspólne konto? Intercyza a dziedziczenie – co dzieje się w przypadku śmierci jednego z małżonków? Posłuchaj całej rozmowy z Elizą Kuną w materiale wideo.

              Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

              Zobacz też:

              Autor: Dominika Czerniszewska

              Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/EastNews

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości

              Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
              Materiał promocyjny

              Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana