Moda i Uroda

Niebezpieczny trend z TikToka. Lekarze ostrzegają przed tym produktem

Moda i Uroda

Autor:
Patrycja
Sibilska
Reporter:
radiozet.pl
Kobieta nakładająca krem na twarz

Osoby zmagające się z problemami skórnymi często zamiast u lekarza poszukują porad w sieci. TikTok jest miejscem, w którym nie brakuje różnego rodzaju samozwańczych ekspertów. Niestety, ich triki nie zawsze są bezpieczne - tak jak w przypadku używania produktów z kalaminą pod makijaż.

Ten produkt może uszkodzić skórę

Najnowszy beauty hack polega na nakładaniu warstwy balsamu kalaminowego (Calamine Lotion) na twarz jako bazy pod podkład. W efekcie tego zabiegu, jak twierdzi jedna z tiktokerek, na skórze tworzy się bariera, dzięki której nadmiernie wydzielane sebum nie rujnuje podkładu.

Uroda

Urodę poprawiamy już od starożytności
Urodę poprawiamy już od starożytności Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Inni zwolennicy tej metody polecają ją twierdząc, że użycie balsamu wypełnia pory, dzięki czemu cera wygląda na idealnie gładką.

Czym jest kalamina

Kalamina to mieszanina tlenku cynku z tlenkiem żelaza, stosowana zewnętrznie łagodzi podrażnienia skóry o niewielkim nasileniu oraz świąd. Jej właściwości lecznicze i kosmetyczne znane były już w starożytnym Egipcie. Dziś używana jest w produkcji przemysłowej, między innymi jako składnik polecanego Calamine Lotion, którego głównym składnikiem jest tlenek cynku, łagodny środek antyseptyczny. Kontrowersyjny jest inny specyfik dodawany do balsamu, który sprowokował dyskusję wśród ekspertów, a mianowicie fenol, konserwant. Ma on delikatne działanie znieczulające, jednak jego użycie na całej powierzchni twarzy, a do tego w codziennej pielęgnacji, jest absolutnie niewskazane.

- Produkty z kalaminą mocno wysuszają skórę i mogą ją złuszczać. To pomocne w przypadku sączących się, swędzących wysypek skórnych, ale pozostawienie balsamu kalaminowego przez dłuższy czas na skórze twarzy, również pod makijażem, może prowadzić do nadmiernego jej wysuszenia, pękania, zaczerwienienia i podrażnienia. W konsekwencji skóra staje się nadwrażliwa i wygląda źle. Nadużywanie produktów z kalaminą może skutkować uszkodzeniem delikatnej bariery skórnej - ostrzega dermatolog dr Alia Ahmed z Frimley and Barts Health NHS Trusts.

Popularność triku z użyciem balsamu kalaminowego nie słabnie, o czym świadczą ponad 2,3 miliony wyszukiwań za pośrednictwem hashtaga #calamine.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Reporter: radiozet.pl

Źródło zdjęcia głównego: Sergey Mironov/Getty Images

Pozostałe wiadomości