Koronawirus

Czy trzeba być ubezpieczonym, aby zaszczepić się przeciw COVID-19?

Koronawirus

Aktualizacja:

27 grudnia w Polsce podano pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Michał Dworczyk zaznaczał, że będą one darmowe. Co z osobami, które nie posiadają ubezpieczenia NFZ?

Brak ubezpieczenia NFZ – czy można się zaszczepić?

Chociaż pandemia towarzyszy nam już od dłuższego czasu, wiele kwestii wciąż pozostaje nierozwiązanych. Co więcej, pojawiają się nowe, które powodują kolejne pytania. Jedna z naszych widzek zadała pytanie dotyczące szczepionek:

Aktualnie nie posiadam ubezpieczenia NFZ. Czy aby zaszczepić się przeciw COVID-19 musze być ubezpieczona?

- napisała.

Adwokat Eliza Kuna odpowiadając na pytanie rozwiała wszelkie wątpliwości. - W przypadku pojawienia się pandemii, NFZ złożyło zapewnienie, że będzie refinansować usługi nawet dla osób nieubezpieczonych. Tym samym, nawet jeśli osoba nieubezpieczona zachoruje na COVID-19, otrzymuje bezpłatną pomoc medyczną. Tak samo ma być w przypadku objęcia szczepieniami wszystkich Polaków – wyjaśniła.

Szczepienia w Polsce

27 grudnia, w Polsce ruszyły szczepienia przeciwko COVID-19. Jako pierwsza szczepi się grupa 0, a więc osoby najbardziej narażone na zakażenie. 15 stycznia na szczepienie zapisywać się będą mogły osoby z grupy pierwszej. Chociaż konkretnych dat szczepień jeszcze nie znamy, w Internecie pojawiają się kalkulatory szczepień. Zastanawiamy się, kiedy będzie nasza kolej na przyjęcie szczepionki.

- Realnie patrząc, mamy do zaszczepienia około 20 milionów osób, pamiętajmy, że musimy podać dwie dawki, w związku z czym to się robi naprawdę dużo wizyt. Jeśli nie zmieni się system szczepień, nie będziemy bardziej zdeterminowani, żeby aktywnie szukać chętnych, żeby były takie punkty szczepień – szpitale tymczasowe, budynki zamienione na punkty szczepień, obawiam się, że będzie to trwało do końca wakacji i ta grupa druga, czy nawet trzecia to może być dopiero zaszczepiona w przyszłym roku – mówi dr Paweł Grzesiowski. Zobacz całą rozmowę z Dzień Dobry TVN:

Zobacz też:

Kto ma obowiązek dostarczyć pracodawcy oświadczenie o odbyciu kwarantanny?

Czy maseczka podczas kontroli policyjnej jest obowiązkowa?

Jak sprawdzić, czy przeszliśmy już zakażenie koronawirusem? Ekspert mówi o dostępnych testach

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości