Koronawirus

Czy maseczka podczas kontroli policyjnej jest obowiązkowa?

Dzień Dobry TVN

Koronawirus

Czy maseczka podczas kontroli policyjnej jest obowiązkowa?

Dzień Dobry TVN

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, w przestrzeni publicznej mamy obowiązek zakrywać nos i usta. Jak ten przepis ma się do prywatnych samochodów i drogowych kontroli?

Pytanie od widza

Pandemia zmusiła nas do przestrzegania nowych zasad życia w społeczeństwie. Jedną z nich jest noszenie maseczek. Wiemy, że musimy zakrywać usta i nos w przestrzeni publicznej. Jednego z naszych widzów zaniepokoiła jednak pewna kwestia.

Jeśli policjant zatrzymuje nas w aucie do kontroli, to czy otwierając okno musimy mieć na sobie maseczkę?

- zapytał.

Kontrola policji

Na to pytanie odpowiedziała w naszym programie adwokat Eliza Kuna. Ekspertka wyjaśniła, że w momencie, kiedy podczas kontroli policji wysiadamy z samochodu, mamy obowiązek zakrycia nosa i ust. - Opisany w pytaniu kazus w postaci kontroli policji, która nakazuje otwarcie okna, nie jest nigdzie ujęty w przepisach. Tym samym fakt założenia maseczki w mojej ocenie nie wynika wprost z przepisów prawa. Gdyby zgłosił się do mnie klient z takim zapytaniem, rekomendowałabym nieprzyjęcie mandatu i poddanie tej sytuacji pod orzeczenie sądu. Tak, aby sąd ocenił, czy w takim przypadku faktycznie istniała konieczność nakładania maseczki, bo ja mam co do tego poważne wątpliwości - tłumaczy Eliza Kuna.

Obowiązek zakrywania nosa i ust – zmiana w przepisach

28 listopada weszły w życie nowe obostrzenia dotyczące noszenia maseczek. Zmiana skierowana jest do pracowników i pracodawców. Wszystkie osoby przebywające na terenie miejsca pracy zobowiązane są do noszenia maseczek, gdy w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba. Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Wyjazd służbowy w czasie pandemii. Ekspertka tłumaczy, na co należy uważać

Czy używanie kropli do nosa od bardzo długiego czasu może wpłynąć na wynik testu na COVID-19?

Czy zakażenie koronawirusem w czasie ciąży jest groźne dla płodu? Odpowiada lekarz

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
63
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0