Koronawirus

Czy nauczycielowi na urlopie przysługuje prawo do szczepienia? Odpowiada prawnik

Koronawirus

Nauczyciele są kolejną grupą zawodową, która jest szczepiona priorytetowo. Co w przypadku tych, którzy aktualnie nie wykonują aktywnie zawodu? Na pytanie widza odpowiedziała Eliza Kuna - adwokat.

"Pytanie od widza" to już stały punkt naszego programu. Lekarze, prawnicy i inni specjaliści rozwiewają wszelkie wątpliwości związane z pandemią koronawirusa. W ostatnim czasie najwięcej niepewności budzą szczepienia przeciw COVID-19.

Szczepienia nauczycieli

Tym razem jeden z naszych widzów zadał pytanie dotyczące szczepień dla nauczycieli przebywających na urlopie zdrowotnym.

Czy nauczycielowi klas 1-3 przebywającemu na urlopie do poratowania zdrowia do czerwca przysługuje prawo do skorzystania z planowanych dla tej grupy szczepień?

Porady udzieliła adwokat Eliza Kuna.

Od 15 lutego rozpoczęła się druga tura rejestracji dla nauczycieli. Wszyscy nauczyciele poniżej 65. roku życia mogą zostać objęci szczepieniem. Obejmuje to także nauczycieli, którzy aktywnie w chwili obecnej nie wykonują pracy, na przykład z powodu urlopu, w tym urlopu na poratowanie zdrowia, czy zwolnienia lekarskiego albo oddelegowania do pracy w związku zawodowym

Masz pytanie do eksperta? Możesz je zadać za pośrednictwem formularza w zakładce Koronawirus .

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce

Szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły się w Polsce zaraz po świętach Bożego Narodzenia. W pierwszej kolejności preparat otrzymali pracownicy ochrony zdrowia. Następnie podano je seniorom. Szczepienia osób po 70. i 80. roku życia wystartowały 25 stycznia.

Po osobach starszych szczepienia otrzymają osoby przewlekle chore, pracownicy służb mundurowych oraz nauczyciele. Do tej pory Polska otrzymała trzy preparaty - od firmy Pfizer, Moderna oraz AstraZeneca.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Mateusz Łysiak

Pozostałe wiadomości