Gwiazdy

Zespół U2 ma już 40 lat. Za co go kochamy? "Jest bardzo związany z Polską, z Solidarnością"

Gwiazdy

Mimo że zespół U2 gra już od kilkudziesięciu lat, jego popularność wcale nie maleje. Grupa sprzedała ponad 150 milionów płyt na całym świecie i aktualnie plasuje się na 16. miejscu najlepiej sprzedających albumów wszech czasów.

Fenomen U2

Zespół został założony w 1976 roku, kiedy mający 15 lat perkusista Larry’ego Mullena wywiesił na tablicy ogłoszeń Mount Temple Comprehensive School w Dublinie informację, że poszukuje chętnych do założenia zespołu rockowego. Początkowo grupa nazywała się "Feedback", następnie przemianowała się "The Hype", a od 1978 roku nosi nazwę, którą znamy do dziś.

Zespół U2 szybko zaczął odnosić sukcesy, a wydany 20 października 1980 roku album "Boy" otrzymał same pozytywne recenzje. Promowały go single "A Day Without Me" oraz "I Will Follow". Teksty Bono mówiły o dorastaniu, niewinności i wchodzeniu w dorosłość.

Mam różne problemy – dziewczyny, seks. Ale zajmujemy się przecież także kwestiami duchowymi, które bardzo niewiele grup ma odwagę poruszyć, mimo że nastolatki często myślą o tych właśnie sprawach

- mówił kiedyś Bono.

W przeciągu kolejnych lat zespół zyskał ogólnoświatową popularność i jako jeden z nielicznych zdołał podtrzymać ten status aż po dziś dzień . Grupa słynie ze spektakularnych występów, a także wykonywania podczas koncertów snippetów, czyli krótkich fragmentów piosenek innych wykonawców, które wplatają w grany przez siebie utwór.

Fajnie jest też mówić o U2 mając taką świadomość, że oni są bardzo związani z Polską, z naszą historią, z Solidarnością

- stwierdził w Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

Muzycy z zespołu U2 często angażują się w ruchy społeczne i charytatywne, a także wypowiadają na polityczne, społeczne czy religijne tematy. Nie dziwi więc fakt, że w 2005 roku grupa otrzymała od Amnesty International tytuł "Ambasadora sumienia".

Charakterystyczny styl U2

Obok charakterystycznej muzyki, członkowie grupy U2 wyróżniają się także stylem ubierania się. Choć najczęściej stawiają wyłącznie na czarne ubrania, z których poszczególne elementy są - jak przystało na gwiazdy rocka - skórzane, to uwagę zwracają dodatki.

Ja jestem cały czas pod wrażeniem konsekwencji Bono w noszeniu różnych okularów. (...) Zawsze te okulary - albo kolorowe, albo czarne

- wyznał Damian Michałowski.

Wokalista gustuje najczęściej w fioletowych, czarnych lub niebieskich lenonkach, a także aviatorach. Nie rozstaje się z nimi od ponad dwóch dekad, a niekiedy naśladują go także członkowie zespołu.

Trzymamy kciuki za kolejne muzyczne lata!

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości