Gwiazdy

Rozwody gwiazd bez tajemnic. "Osoby publiczne też są w bólu"

Gwiazdy

Autor:
Berenika
Olesińska
Czy w show-biznesie możliwe są ciche rozwody?
Czy w show-biznesie możliwe są ciche rozwody?Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Publiczne deklaracje i wyznania miłosne, ślub na oczach milionów ludzi, wywiady, wspólne pozowanie na ściankach i okładkach kolorowych gazet, a na końcu news o rozwodzie. Czy w dzisiejszych czasach istnieje szansa na ciche rozstanie celebrytów? W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z Tatianą Mindewicz-Puacz, psychoterapeutką i specjalistką psychologii zmiany.

Przepis na idealny rozwód - czy istnieje?

Rozwód zajmuje drugie miejsce po utracie bliskiej osoby w rankingu na najbardziej stresujące i traumatyczne wydarzenie w życiu człowieka. Jak powinien przebiegać, by zminimalizować jego negatywne skutki emocjonalne? Czy marzenie o bezbolesnym i spokojnym rozstaniu jest w ogóle możliwe do spełnienia?

- Idealny rozwód istnieje tylko w głowie tych, którzy nigdy się nie rozwodzili. Mówię o idealnym, bo "poprawny" a "idealny" to jest duża różnica. (...) Możemy mówić o dogadaniu się z klasą wtedy, kiedy obie strony przygotowały się do tego - twierdzi psychoterapeutka Tatiana Mindewicz-Puacz.

Ekspertka zauważa, że wspomniany proces przygotowywania się do rozstania nie jest w Polsce zbyt często praktykowany. Na czym on polega? - To chodzenie na terapię nie tylko po to, żeby zastanowić się, czy jest szansa, by dalej ze sobą żyć, ale czy jest szansa, by się elegancko rozstać - ocenia gościni Dzień Dobry TVN.

Rozwód wiąże się z ogromnymi emocjami, które szczególnie odczuwa osoba opuszczona i odrzucona. Ale to obie strony są odpowiedzialne za przebieg rozstania. Sprawa jest istotna, ponieważ dotyczy wielu z nas..

Według statystyk w 2020 roku odnotowano około 145 tysięcy ślubów i aż 51 tysięcy rozwodów. Dane obejmują jedynie związki sformalizowane. Ogólnych rozstań jest więc o wiele więcej. Czy w przypadku pomałżeńskich sporów warto skorzystać z usług mediatora?

- Mediacje są często wtedy, kiedy są dzieci, kiedy jest majątek. Natomiast one nie załatwią tej emocjonalnej strony. Nie pozwolą się szybciej pogodzić ze stratą - zauważa Mindewicz-Puacz.

Specjalistka wyróżnia poszczególne etapy żałoby przeżywanej po rozwodzie. Mowa o wyparciu, złości, nadziei na powrót i często występujących stanach depresyjnych. Akceptacja stanu faktycznego pojawia się dopiero na samym końcu procesu terapeutycznego.

Rozwód w show-biznesie i publiczne "pranie brudów". Skąd to się bierze?

Rozstania celebrytów cieszą się dużym zainteresowaniem mediów, dlatego przeprowadzenie poprawnego rozwodu w show-biznesie jest szczególnie utrudnione. Gwiazdorskie pary bardzo często ulegają potrzebie spoufalania się z odbiorcami. Byli małżonkowie przerzucają na siebie winę i próbują zyskać sympatię oraz wsparcie fanów. "Piorąc brudy" w prasie, działają nie tylko na niekorzyść eks, lecz także niszczą siebie - psychikę i wizerunek.

- Wtedy trochę gorzej działa nasza część poznawcza. Nie myślimy o konsekwencjach. W tym dzieleniu się z opinią publiczną jest taka potrzeba ukojenia, usłyszenia: "Tak, jesteś biedny/biedna". Oczywiście w dalszych krokach to się potem negatywnie odbija na tej osobie - tłumaczy Tatiana Mindewicz-Puacz.

Psychoterapeutka zwraca jednak uwagę, że osoby publiczne, choć przyzwyczajone do codziennego funkcjonowania w blasku fleszy i przybierania różnych wykreowanych, medialnych póz, tak jak wszyscy ludzie odczuwają ból, przeżywają osobiste dramaty i mają prawo do popełniania błędów.

Jakie są etapy rozwodu? Zobacz materiał wideo i rozmowę z Tatianą Mindewicz-Puacz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości