Gwiazdy

Kulisy produkcji "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Jan Holoubek: "Kręciliśmy trudne sceny"

Gwiazdy

Historią Tomasza Komendy żyje cała Polska. Na ekrany kin 18 września wszedł opowiadający jego historię film w reżyserii Jana Holoubka. Na planie produkcji Kinga Burzyńska spotkała się z reżyserem, Agatą Kuleszą i Piotrem Trojanem.

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" to poruszająca filmowa historia Tomasza Komendy. Został on niesłusznie skazany za gwałt oraz morderstwo 15-letniej Małgorzaty. Za niepopełnione zbrodnie miał spędzić ćwierćwiecze w więzieniu. Po 18 latach wyszedł na wolność i zaczął układać swoje życie na nowo. Na oficjalnej premierze oświadczył się swojej ukochanej, z którą spodziewa się dziecka.

Reżyserią filmu zajął się w Jan Holoubek. Na planie produkcji we Wrocławiu miała okazję spotkać się z nim Kinga Burzyńska. W jakim momencie życia Tomka Komedy zaczyna się akcja filmu?

W noc sylwestrową 96/97 roku, kiedy to wszystko się zaczęło

- powiedział filmowiec.

Zarówno on, jak i obsada aktorska była poruszona całą sytuacją, jaka spotkała Tomasza Komendę.

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" – emocje na planie

W filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" zobaczymy Agatę Kuleszę. Aktorka wciela się w postać matki niesłusznie skazanego mężczyzny. Było to dla niej poruszające doświadczenie.

Przeczytałam scenariusz, rozmawiałam z Jankiem. Mówię: "No tak, historia jest taka", ale muszę powiedzieć, że kiedy przyjechałam, nie spodziewałam się, że będzie mnie tyle kosztowało np. spotkanie z całą rodziną

- przyznała Kindze Burzyńskiej.

Ważna dla wszystkich była również obecność na planie produkcji samego Komendy. Było on świadkiem odwzorowania trudnych momentów z jego życia.

Kręciliśmy trudne sceny. Aresztowanie Tomka i prawdziwy Tomek Komenda to widział i ja widziałem, że on to przeżywał bardzo emocjonalnie. Patrzył na siebie na ekranie, na aktorów i myślę, że to jest dla nich ekscytujące, ale też trudne bardzo

- dodał Jan Holoubek.

Spotkanie z Tomaszem Komendą i jego rodziną

W główną rolę w produkcji Jana Holoubka wcielała się Piotr Trojan. Aktor zabiegał o to, by spotkać się z Tomaszem Komendą. Okazało się to możliwe do zrealizowania.

Tomek się zgodził i pojechaliśmy dzień po jego urodzinach. (…) Taka burza, chyba, emocji, których się nie dało słowami wyrazić

- wspominał aktor.

Z pierwowzorem swojej postaci, Teresą Klemańską, spotkała się także Agata Kulesza.

Jest niezwykle pogodą, z niezwykłą energią życiową osobą, która widać, jak idzie do przodu, jak ciągnie to wszystko, jaka jest dzielna i jak jest cierpliwa. Rozśmieszyło mnie to, że oglądała naszą pracę na planie, przyszła i mówi: "Oj, Agata, trzeba mieć cierpliwość, żeby to robić". Ja mówię: "Ty mi opowiadasz o cierpliwości?"

- wspominała Agata Kulesza, którą nie dziwiło to, że pani Teresa cały czas wspierała swojego syna i wierzyła w niego.

Każda matka będzie chroniła swoje dziecko i będzie próbowała o nie walczyć

- dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Po niemal 50 latach uciekła od małżeńskiego koszmaru. Dzisiaj pisze wiersze, piosenki, kocha i jest kochana

Czy istnieją niebezpieczne rasy psów? Behawiorystka: "Każdy pies, który ma zęby, ma możliwość ich użycia"

Viki Gabor ofiarą napadu. Ojciec piosenkarki został pobity

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Reporter: Mateusz Jarosławski

Pozostałe wiadomości