Gwiazdy

5 zaskakujących faktów na temat ikony hiszpańskiego kina, Penélope Cruz

Gwiazdy

Penélope Cruz to hiszpańska aktorka, która zdobyła międzynarodową sławę. Zagrała w takich kultowych produkcjach, jak "Otwórz oczy", "Vanilla sky", "Blow", "Vicky Cristina Barcelona", "Adwokat" czy "Volver". To muza samego Almodóvara. W uznaniu dla twórczości aktorki, zdradzamy pięć sekretów na jej temat. Czego o niej nie wiecie?

Penélope Cruz - kariera i życie prywatne

Penélope Cruz to hiszpańska aktorka, która karierę rozpoczynała jako tancerka. Po debiucie w telewizji postanowiła jednak porzucić taniec, by w pełni zaangażować się w pracę na planach filmowych. Jak się okazało, to była doskonała decyzja. Dziś Penélope to jedna z największych gwiazd kina europejskiego i amerykańskiego.

Aktorka urodziła się na przedmieściach Madrytu 28 kwietnia 1974 roku. Jej imię wzięło się od piosenki Joana Manuela Serrata. Od najmłodszych lat pasją Cruz był taniec - kształciła się nawet w w kierunku tańca jazzowego w madryckim Conservatorio Nacional. Potem uczyła się w Balecie Hiszpańskim. Ostatecznie porzuciła jednak taniec na rzecz aktorstwa.

Na duży ekran trafiła w 1991 roku, występując w filmie "El Laberinto" Griego Rafaela Alcazara. Rok później zagrała w "Belle époque", za co otrzymała nagrodę Goya - hiszpański odpowiednik Oscara. W 1999 roku wystąpiła po raz pierwszy u Pedro Almodóvara w filmie "Wszystko o mojej matce". W 2001 roku zagrała u boku z Toma Cruise'a w "Vanilla sky". Obraz to amerykański odpowiednik hiszpańskiego "Otwórz oczy" - w obu filmach Cruz wcieliła się w rolę Sofii. Wtedy też aktorka związała się z Cruise'em. Ich związek trwał trzy lata. Od 2005 roku Penélope miała także romans z Matthew McConaughey.

Kolejnym wielkim sukcesem dla Cruz była rola w "Volverze". Muza Almodóvara otrzymała wówczas nominację do Oscara. Nagrodę zdobyła jednak w 2009 roku za drugoplanową rolę w filmie Woody'ego Allena "Vicky Cristina Barcelona" . W tym roku także zagrała w kolejnym obrazie hiszpańskiego reżysera - w "Przerwanych objęciach". Trzecią i ostatnią jak dotąd nominację do Oscara aktorka otrzymała za rolę w musicalu "Dziewięć".

Prywatnie Cruz związana jest ze swoim długoletnim przyjacielem, Javierem Bardem. Para wzięła ślub na Bahamach w 2010 roku. Mają dwoje dzieci - Leo (ur. w 2011) i Lunę (ur. w 2013).

Penélope Cruz - ciekawostki na temat aktorki

Cruz to nie tylko wspaniała aktorka i piękna kobieta, ale także naprawdę charyzmatyczna osobowość. Poznaj zaskakujące fakty z jej życia, oglądając filmik powyżej. Dowiesz się z niego m.in. dlaczego Penélope... ma krzywe palce u stóp.

W ramach naszego cyklu "5 rzeczy o... " prezentujemy ciekawostki na temat wielu znanych i lubianych. Sprawdź:

Zobacz także:

Jerzy Stuhr udzielił pierwszego wywiadu po wyjściu ze szpitala. "Nie wiedziałem, co się dzieje"

Joanna Przetakiewicz o Erze Nowych Kobiet. "Polki nie są szczęśliwe, bo boją się być szczęśliwe"

Wegetarianie kontra mięsożercy – kto ma rację? Bracia bliźniacy sprawdzili to na własnej skórze

Autor: Anna Mierzejewska

Pozostałe wiadomości