Gwiazdy

Polskie filmy na 75. festiwalu w Cannes. "To ogromne wyróżnienie"

Gwiazdy

Autor:
Sabina
Zięba
Co słychać w Cannes?
Co słychać w Cannes? Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

75. Festiwal Filmowy w Cannes trwa do 28 maja. Podczas wydarzenia zaprezentowanych zostanie wiele wspaniałych filmów, a na czerwonym dywanie pokażą się największe światowe gwiazdy. Nie zabraknie również polskich akcentów.

Film Jerzego Skolimowskiego w Cannes

W konkursie głównym festiwalu w Cannes zmierzy się 21 produkcji. Wśród nich znajdą się m.in. "Tori and Lokita" Jeana-Pierre’a i Luca Dardenne, "Showing Up" Kelly Reichardt, "Stars at Noon" Claire Denis, "Holy Spider" Aliego Abbasiego czy "Broker" Hirokazu Koreedy. O Złotą Palmę powalczą także "Armageddon Time" Jamesa Graya, "R.M.N." Cristiana Mungiu, "Pacifiction" Alberta Serry, a także "IO" Jerzego Skolimowskiego.

Nowy film polskiego reżysera to współczesna interpretacja zaliczanego do klasyki kina filmu "Na los szczęścia, Baltazarze!" Roberta Bressona z 1966 roku. Opowiada historię osiołka o imieniu Baltazar. Wydarzenia rozpoczynają się w polskim cyrku, a kończą we włoskiej rzeźni. Jak czytamy na stronie Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego, jest to "gorzka, ale też pełna ciepłego humanizmu parafraza filmu drogi. To panoptikum ludzkich zachowań wobec bezbronnego zwierzęcia, sugestywny obraz relacji społecznych i przemian kulturowych zachodzących we współczesnym świecie".

- To ważny dla nas dzień, ponieważ film startuje w konkursie głównym. Jeżeli chodzi o polskie filmy, to ogromne wyróżnienie. Ten ostatni Pawła Pawlikowskiego pt. "Zimna wojna" był tutaj w konkursie głównym pokazywany w 2018 roku - mówiła w Dzień Dobry TVN Anna Kowalska.

Film Agnieszki Smoczyńskiej w Cannes

O zwycięstwo w konkursie Un Certain Regard powalczy również najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej pt. "Silent twins". Ta opowieść oparta jest na prawdziwej historii dwóch sióstr, córek karaibskich imigrantów, które miały ze sobą szczególny rodzaj komunikacji - wymyśliły swój język i nie chciały rozmawiać z innymi. Produkcja zostanie wyświetlona na festiwalu w Cannes 24 kwietnia.

- W jury bardzo znana nam twarz, Joanna Kulig. Ona wraz z czterema innymi jurorami zadecyduje o tym, kto otrzyma nagrodę w konkursie Un Certain Regard - zdradziła reporterka.

W Cannes pojawiła się także Agnieszka Holland. Reżyserka wybierze najlepszego dokumentalistę w konkursie nazwanym Złote oko. W konkursie dla studentów szkół filmowych powalczy z kolei Olga Kłyszewicz z Łodzi z filmem pt. "Jutro nas tam nie ma".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości