Anja Rubik wydała kolejną książkę. "SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców" jest kontynuacją publikacji z 2018 roku. Tym razem to poradnik dla o tym, jak rozmawiać z dziećmi na temat seksualności. Redaktorka serwisu Dzień Dobry TVN, Karolina Kalatzi porozmawiała z Anją o książce i dowiedziała się, co w tym przekazie jest dla autorki najważniejsze.
Druga książka fundacji Anji Rubik
Anja Rubik od kilku lat realizuje się już nie tylko jako modelka, ale również aktywistka. Wraz z fundacją SEXEDPL zajmuje się edukacja seksualna nastolatków. Na księgarskie półki trafiła właśnie druga książką poruszająca ważną tematykę seksualności i cielesności, która wciąż pozostaje w sferze społecznego tabu.
Intymne rozmowy na dziendobry.tvn.pl
Intymne rozmowy na dziendobry.tvn.pl
Najnowsza publikacja składa się z wywiadów ze specjalistkami i specjalistkami m.in z dziedziny psychologii, seksuologii czy pedagogiki. Pytania specjalistom zadawali znani rodzice: Michał i Ola Żebrowscy, Maciej Stuhr z żoną, Martyna Wojciechowska, Marcin Prokop oraz Piotr Jacoń.
- Moja mama wzięła tę książkę, przeczytała i z łezką w oku powiedziała "Żałuje, że tej książki nie było, jak dorastałaś, bo nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak ważne są pewne tematy: szczególnie takie związane ze świadomą zgodą, budowaniem granic, uczuciami, emocjami" - wyliczała modelka.
Anja Rubik - edukacja seksualna
W rozmowie z serwisem Dzień Dobry TVN, Anja Rubik zaznaczyła, że bardzo ważnym tematem jest dla niej świadoma zgoda.
- Mówienie "nie" jest naszym obowiązkiem, jeśli czujemy się niekomfortowo w danej sytuacji. Tak samo chłopcy. Chłopcy też mogą powiedzieć "nie" w każdej chwili. Żyjemy w świecie pełnym stereotypów i bardzo często rodzice powtarzają rzeczy, które były mówione w ich domu - podkreślała.
Ania nawiązała również do swojego dzieciństwa i zwróciła uwagę na bardzo ważną rzecz.
- Ja pamiętam, że jak dorastałam i przychodziła babcia, wujek czy znajomy, to zawsze były takie teksty "pocałuj wujka, pocałuj babcie, usiądź na kolanach, bo dziadkowi będzie przykro" - to jest całkowicie niewinne, ale to wysyła taki sygnał, że to nie my podejmujemy decyzję na temat naszego ciała. W późniejszym życiu, już jako dorosła kobieta zauważyłam, że kiedy ktoś przekracza moje granice, to pierwsza rzecz, która przychodziła mi do głowy to było, czy ja obrażę tę osobę, jeśli powiem "nie" - dodała.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Kobieta po operacji plastycznej zmarła z powodu "mięsożernej choroby". Lekarze umywają ręce
- Ważyła 36 kg przy 170 cm wzrostu. Dziś jako dietetyk pomaga walczyć z zaburzeniami odżywiania
- Kasia Sokołowska o macierzyństwie: "O tej roli marzyłam przez całe lata"
Autor: Karolina Kalatzi
Reporter: Karolina Kalatzi