Światowy Dzień Recyklingu. Jak przebiega i jakie są rodzaje recyklingu odpadów?

Recycling
Światowy Dzień Recyklingu. Jak przebiega i jakie są rodzaje recyklingu odpadów?
Źródło: manusapon kasosod/GettyImages
Recykling to wieloetapowy proces, który ma na celu dbanie o środowisko. Rozpoczyna się już w gospodarstwie domowym, gdzie następuje segregacja śmieci i odpowiednia gospodarka odpadami. Czym jest recykling i jakie są jego rodzaje? Warto znać jego zasady nie tylko w Światowy Dzień Recyklingu.

W ostatnich latach świadomość na temat skażenia środowiska naturalnego znacznie wzrosła. To dzięki mediom oraz licznym kampaniom społecznym. Mimo to wiele osób nie wie, na czym dokładnie polega recykling. Jakie są rodzaje tego procesu oraz co można zrobić w domu, aby dbać o ekologię?

Dalsza część artykułu poniżej

Ekologiczne rozwiązania

Źródło: Dzień Dobry TVN
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
W poszukiwaniu ekogadżetów
W poszukiwaniu ekogadżetów
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii

Co to jest recykling?

Recykling to jeden ze sposobów ochrony środowiska naturalnego. Jest to proces czasochłonny i dość trudny. Polega na powtórnym wykorzystaniu odpadów do ponownej produkcji nowych wyrobów. Często produkt końcowy tego procesu jest takiego samego typu. Może to być również zupełnie inny wyrób niż przed przetworzeniem. Definicja recyklingu wiąże się z procesem gospodarki odpadami.

Jak recykling wpływa na środowisko naturalne? Ten proces ma wiele zalet. Przede wszystkim dzięki niemu ograniczona jest emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Wszystko to poprzez przetwarzanie odpadów na pełnowartościowe produkty. Recykling tworzyw sztucznych ogranicza także skażenie gleb oraz wód. Polega na jak najbardziej efektywnym wykorzystaniu odpadów przy małym nakładzie energetycznym oraz materiałowym. To także proces, który zmniejsza eksploatację złóż naturalnych.

Etapy recyklingu

  1. Proces recyklingu jest złożony i długotrwały. Składa się z kilku etapów. Pierwszy z nich polega na segregacji śmieci pod względem ich rodzaju. Rozpoczyna się w gospodarstwach domowych oraz w firmach.
    1. Kolejny etap to rozdrobnienie mniejszych i większych odpadów w specjalnych młynach. Trwa on tak długo, aż nie będzie można ich dalej przerobić.
      1. W trzecim etapie następuje mycie odpadów. Jest to szczególnie ważne w przypadku recyklingu plastiku oraz szkła, ponieważ te wyroby są najbardziej zanieczyszczone. Odbywa się to w specjalistycznych wannach ze środkami czyszczącymi.
        1. Czwarty etap recyklingu to wytaczanie, czyli wytworzenie nowego produktu końcowego. Wyrób może mieć różny kształt i kolor. Piąty etap recyklingu poświęcony jest magazynowaniu oraz zabezpieczeniu produktów końcowych.

          Rodzaje recyklingu

          Ze względu na to, że recykling odpadów to dość złożony proces, istnieje wiele jego rodzajów. Ze względu na rodzaj obróbki wyróżnia się:

          • recykling termiczny – proces polega na pozyskiwaniu energii podczas spalania odpadów,
            • recykling materiałowy – polega na pozyskiwaniu tworzyw z odpadów poprzez ich mielenie lub rozdrabnianie,
              • recykling chemiczny – w tym procesie powstają produkty o innych właściwościach fizykochemicznych niż pierwotne odpady,
                • recykling surowcowy – proces, który polega na przetworzeniu odpadów na taki sam lub bardzo zbliżony rodzaj produktu końcowego,
                  • recykling organiczny – polega na wykorzystaniu mikroorganizmów do powstania metanu lub materii organicznej.

                    Jeśli chodzi o zastosowanie recyklingu, można go podzielić na trzy rodzaje. Pierwszy z nich to ponowne zastosowanie, czyli proces, w którym odpady można wykorzystać ponownie przy niedużym nakładzie pracy. To np. recykling szkła, czyli szklanych butelek lub słoików. Drugi rodzaj to dalsze zastosowanie, czyli recykling, w którym powstają nowe produkty po obróbce biologicznej, chemicznej lub fizycznej. Ostatnim rodzajem jest użytkowanie odpadów, które są powtórnie wprowadzone do produkcji.

                    Recykling w Polsce – w domu i w firmie

                    Proces recyklingu rozpoczyna się już w gospodarstwie domowym, a także firmach. Pierwszą podstawową czynnością, jaką należy robić na co dzień, aby dbać o środowisko naturalne, jest segregacja śmieci. Dotyczy to zarówno każdego domownika, jak i pracownika korporacji czy biura. Gospodarka odpadami polega na wrzucaniu ich do odpowiednich koszy lub worków na śmieci. Do kontenerów zielonych powinno trafiać szkło, a do niebieskich papier. Żółty pojemnik przeznaczony jest na odpady plastikowe, a czerwony lub pomarańczowy na metale. Do kontenera brązowego powinny być wrzucane odpady biodegradowalne, czyli takie jak trawy czy resztki warzyw lub owoców. Na osiedlach ustawiane są pojemniki, jednak w przypadku domów jednorodzinnych do użytku domowników są specjalne worki, w takich samych kolorach. Jeśli w Twoim otoczeniu nie występują pojemniki w każdym z tych kolorów, zwróć uwagę na napisy na kontenerach. W niektórych miastach na osiedlach nie występują pomarańczowe lub czerwone pojemniki, dlatego metale łączy się z plastikami.

                    Większe przedsiębiorstwa mogą skorzystać z usług specjalistycznych firm, które przygotowują do tego procesu i organizują maszyny do recyklingu.

                    Światowy Dzień Recyklingu

                    Światowy Dzień Recyklingu został ustanowiony w 2018 roku z myślą o edukacji i promocji odzyskiwania surowców z odpadów. To dobry moment, żeby zastanowić się nad rozsądnym rozporządzaniem zasobami naturalnym i wprowadzić zmiany w swoje codzienne życie. W końcu każdy z nas generuje odpady i jest współodpowiedzialny za ich nadmiar i właściwe przetworzenie.

                    Zobacz także:

                    Autor: Adrian Adamczyk

                    Źródło zdjęcia głównego: manusapon kasosod/GettyImages

                    podziel się:

                    Pozostałe wiadomości