Styl życia

Recykling życzeniowy i jego konsekwencje. Jakie znaczenie ma nasze podejście do segregacji odpadków?

Styl życia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Peter Dazeley/Getty ImagesRecykling

Codzienne sortowanie śmieci i umieszczanie ich w specjalnych kontenerach to coraz bardziej popularna praktyka w naszym kraju. Wiele osób zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, jak ważna jest troska o środowisko i związane z nią starania o polepszenie sytuacji ekologicznej na świecie. Jednak nie wszystkie odpadki nadają się do ponownego przetworzenia. Bezrefleksyjne oddzielanie plastiku od szkła, papieru czy resztek żywności i wrzucanie go do kosza w nadziei, że uda się w ten sposób uratować naturę, określane jest mianem recyklingu życzeniowego.

Recykling życzeniowy - na czym polega?

Troska o środowisko powinna być naturalnym odruchem każdego z nas. Niestety w wielu przypadkach jest ona powiązana z modnym stylem życia, który ma niewiele wspólnego z szacunkiem do planety, na której wszyscy mieszkamy. Często decydujemy się wprowadzić w życie konkretne nawyki tylko dlatego, że stało się to popularne w mediach społecznościowych czy w gronie naszych znajomych, nie przyglądamy się zatem temu zagadnieniu z należytą uwagą. Zdarza się także, że sortowanie śmieci rzeczywiście wynika z odpowiedzialnego podejścia do tematu ekologii, jednak nie jest połączone z niezbędną wiedzą, która pozwala wykonywać to w prawidłowy sposób.

Recykling życzeniowy polega na pobieżnym sortowaniu śmieci i wyrzucaniu ich do konkretnych kontenerów w przekonaniu, że z uda się wykorzystać je w procesie odzysku surowców wtórnych. Problem w tym, że nieodpowiednia segregacja odpadków może przynieść więcej strat, niż korzyści.

Jak zwalczyć myślenie życzeniowe w recyklingu?

Jeżeli decydujemy się poświęcać czas i energię na sortowanie śmieci, powinniśmy robić to z należytą starannością. Podstawą jest sprawdzanie etykiet i opisów produktów, które znajdują się na wyrzucanych opakowaniach. Większość z nich zawiera dokładną instrukcję dotyczącą recyklingu. Musimy także zdać sobie sprawę z tego, że nie każdy rodzaj plastiku nadaje się do powtórnego przetworzenia.

Problemem są również zanieczyszczenia pozostawiane we wnętrzu sortowanych pojemników z plastiku i szkła, a nawet na makulaturze. Kartonowe pudełko po pizzy, na którym znajdują się widoczne plamy po sosie pomidorowym czy resztki jedzenia, nie nadaje się do recyklingu i zamiast trafić do papierni, powędruje na wysypisko śmieci i latami będzie tam zalegać w otoczeniu innych odpadków. Podobny los spotka brudny kubeczek po jogurcie czy niewypłukany słoik od dżemu. Posegregowane w domu śmieci będą nadawać się do przetworzenia wyłącznie wtedy, gdy dobrze je do tego przygotujemy. Jeśli tego nie zrobimy, pozostaniemy na etapie myślenia życzeniowego.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Zielony recykling

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Peter Dazeley/Getty Images

Pozostałe wiadomości