Hobby

Nowy trend podbija Internet. Czym jest brush lettering i dlaczego jest tak popularny?

Hobby

Autor:
Sylwia
Wołoch

Brush lettering, czyli kaligrafia pędzelkami to sposób na spędzanie wolnego czasu, który dodatkowo uspokaja i pobudza wyobraźnię. Jak zacząć przygodę z tym rodzajem nowoczesnej kaligrafii?

Brush lettering – na czym polega?

Z angielskiego brush to pędzel, a lettering – liternictwo. Ten rodzaj nowoczesnej kaligrafii polega na tworzeniu liter za pomocą specjalnego pisaka z końcówką, która wygląda jak pędzelek – tzw. brushpena. Główna zasada to stawianie cienkiej linii, gdy przeciągamy nim w górę, a grubej – gdy w dół. Pisak należy trzymać pod kątem około 45 stopni. Do wyboru mamy mnóstwo kolorów, długości i grubości pędzelków, które są relatywnie tanie – nie potrzebujemy masy drogich stalówek. Ta metoda kaligrafii zyskała popularność dzięki swojej prostocie, a także – w przeciwieństwie do klasycznej kaligrafii – braku możliwości rozlania tuszu, pobrudzenia się czy zrobienia kleksa.

Jak zacząć kaligrafię pędzelkami?

Aby zacząć, potrzebujemy brushpena, który kupić możemy w sklepie papierniczym, i kartki w szerokie linie. Na początek warto też zaopatrzyć się w karty pracy, filmiki lub ebooki poradnikowe, które znajdziemy w Internecie. Dojście do wprawy wymaga ćwiczeń, najpierw pojedynczych szlaczków, później całych liter, a następnie wyrazów, jednak umiejętność brush letteringu może okazać się naprawdę przydatna.

Przede wszystkim pomaga w stworzeniu estetycznego, spersonalizowanego kalendarza lub planera, w którym możemy zapisywać swoje przemyślenia czy listy rzeczy do zrobienia. Wprawne osoby decydują się nawet, by kaligrafia pędzelkami była ich drugim źródłem utrzymania – tworzą swoje ebooki, sprzedają ręcznie robione zaproszenia na różne uroczystości lub organizują szkolenia.

Dla kogo odpowiedni jest brush lettering?

– Polecam brush lettering głównie osobom, które nie lubią swojego charakteru pisma. Jest to świetny sposób, by nauczyć się kaligrafii nowoczesnej. Spodoba się też każdej osobie, która szuka spokoju, ale i sposobu na kreatywne spędzenie czasu. Jest to dla mnie to swoista medytacja, dzięki niemu mogę oderwać się od rzeczywistości i uspokoić myśli – mówi Wioletta Guzy, która uczy brush letteringu i prowadzi konto na Instagramie poprawna_optymistka.

Kursanci, mimo jej obaw, nie irytują się, jeżeli coś im nie wychodzi. – Zazwyczaj kończy się dobrą zabawą i zapomnieniem o całym świecie – dodaje nauczycielka.

Dlaczego tak ważna jest nauka pisania w szkołach? Zobacz wideo:

Autor:Sylwia Wołoch

Zobacz także:

Ćwiczenia relaksacyjne na stres

Pozbądź się napięcia dzięki łatwym ćwiczeniom. "Rozluźnienie to obecnie bardzo deficytowy stan"

Jak założyć akwarium morskie? Co trzeba wiedzieć i jakie posiadać akcesoria?

Źródło zdjęcia głównego: Natalie Board / EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości