Styl życia

Łączy tradycję z nowoczesnością. Polska projektantka jedzie na Expo do Dubaju: "Wyprzedziłam swoje marzenia"

Styl życia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Patrycja Tomaszczyk
Polska projektantka jedzie na expo do Dubaju

Aneta Larysa Knap jest projektantką mody, która łączy elementy ludowego folkloru z nowoczesnym designem. Jesienią poleci do Dubaju, by promować swoją twórczość. - Czeka mnie sporo projektowania i przygotowań. To ogromne wyzwanie – mówi artystka. 

Aneta Larysa Knap czerpie z folkloru

Aneta Larysa Knap od dziecka mieszka w Nowym Targu. Silnie utożsamia się z regionalną tradycją i kulturą, co zainspirowało ją do stworzenia wyjątkowej kolekcji. W swojej pracy wykorzystuje odkupione od mieszkanek Podhala używane chusty góralskie, które w ten sposób zyskują drugie życie.  

- Pragnęłam robić coś z niczego. Nie wyobrażałam siebie za biurkiem w korporacji, czy w pracy, że jestem od-do. Chciałam tworzyć i tak skierowałam swoje kroki na studia projektowania ubioru - wyjaśnia Aneta Larysa Knap. - Paradoksem w mojej historii jest to, że nigdy nie miałam na sobie stroju góralskiego, więc nie byłam przesiąknięta tą góralszczyzną. Podejrzewam też, że właśnie to spowodowało, że zwróciłam uwagę na ten strój w ten sposób. Przekształciłam to w ubiór, który jest moim indywidualnym stylem, zaczerpnęłam inspiracji i stworzyłam coś nowego - dodaje.

Aneta Larysa Knap pojedzie na Expo w Dubaju

Projektantka mody stworzyła wiele niepowtarzalnych kreacji, które powędrowały w świat. Jedną z nich jest zielona etola wykonana z ekologicznego futra. Twórczyni ozdobiła ją oryginalnym góralskim haftem, a następnie przekazała w prezencie ślubnym Meghan Markle.

– Duży nacisk stawiam na to, że ubrania są ekologiczne. Ubiór jest tarczą, metką, dzięki któremu mogę więcej powiedzieć. Przełamanie tego folkloru nie było na początku dobrze przyjęte. Były opinie, że to profanacja, ingerencja w strój góralski. Od początku podkreślam, że strój góralski jest dla górali na ich święta, a ja jestem projektantką i tworzę zupełnie inny styl, a może i nawet nurt - podkreśla Aneta Larysa Knap.

Kolejnym osiągnięciem projektantki będzie udział w tegorocznej edycji największych targów na świecie. W ramach Expo w Dubaju zostanie zaprezentowany dorobek ponad 200 państw i organizacji z całego świata. Wystawa po raz pierwszy w historii odbędzie się w kraju arabskim. – Wyprzedziłam swoje marzenia - przyznaje Aneta.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Patrycja Tomaszczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości