Styl życia

Przerażające statystyki dotyczące samobójstw. Najmłodsze dziecko, które odebrało sobie życie, miało 8 lat

Styl życia

9 marca obchodzimy Dzień Statystyki Polskiej. W tym dniu dr Maciej Kawecki poruszył w mediach społecznościowych temat liczb, które przerażają najbardziej. W czasie pandemii wzrosła liczba młodych ludzi, którzy potrzebują pomocy. Według statystyk w minionym roku samobójstwo było przyczyną co piątej śmierci dziecka. Najmłodsza osoba, która odebrała sobie życie, miała zaledwie 8 lat!

Maciej Kawecki – przerażające statystyki dotyczące samobójstw dzieci

Polska znajduje się w europejskiej czołówce krajów, w których odbiera sobie życie najwięcej dzieci i młodzieży. Osiem i pięć, to dwie liczy, które powinny utkwić nam w pamięci. Zatrważające statystyki pokazują wprost: co 5. pogrzeb dziecka w Polsce jest wynikiem samobójstwa. Co więcej, najmłodsze dziecko, które dopuściło się tego czynu, miało zaledwie 8 lat.

Istotnym ogniwem rosnącej liczby samobójstw wśród nastolatków w Polsce jest opłakany stan polskiej psychiatrii dziecięcej. Specjalistów, którzy są w stanie pomóc nieletnim, jest zdecydowanie za mało. W efekcie dzieci, które potrzebują natychmiastowej reakcji specjalistów, ze względu na ograniczony dostęp do służby zdrowia, nie mogą otrzymać pomocy. Maciej Kawecki w mediach społecznościowych poruszył także temat samotności. Mimo iluzorycznej możliwości nawiązywania wielu kontaktów ze społeczeństwem żyjemy w czasach, w których rozmowa z drugim człowiekiem jest wyimaginowanym marzeniem

- Dziś obchodzimy dzień statystyki polskiej. Spośród tysięcy liczb, te krzyczą chyba najbardziej. Osiem i Pięć. Osiem lat. Dokładnie tyle miało najmłodsze dziecko, które w 2020 r. popełniło samobójstwo. Osiem lat!!! Samobójstwo było przyczyną co piątej śmierci dziecka w minionym roku – podkreślił Maciej Kawecki.

Samotność, depresja i myśli samobójcze

Mimo upływu lat, rozwoju technologii i możliwości elektronicznego nawiązywania kontaktów, wciąż czujemy się samotni. Prowizoryczne utrzymywanie rozmowy poprzez komunikatory, jest tylko iluzją. Brak emocji, czułość, zainteresowania i spojrzenia na drugiego człowieka w empatyczny sposób wpływa znacząco na psychikę dzieci, młodzieży, a także dorosłych.

Ponadto młodzi ludzie, którzy borykają się z różnymi problemami, nie czują swobody w relacjach z rówieśnikami, a nawet rodzicami. Boją się rozmowy, odrzucenia i niezrozumienia, ukrywają drzemiące w nich emocje i myśli samobójcze.

Gabriel García Márquez w "Miłości w czasach zarazy" z 1985 r. pisała "to doprawdy smutne, że mamy jeszcze do czynienia z samobójstwami nie popełnianymi z miłości". Dziś po 25 latach dramatem jest, że w czasach lajķów, zasięgów, komunikatorów i informacji zabijamy się nie z miłości, a nawet nie z braku miłości a z... czystej samotności. I dzieje się to też w czasach zarazy. Cyfrowe iluzje relacji. Cyfrowe iluzje emocji. Cyfrowe iluzje zainteresowania. Dbajmy o nasze dzieci. Rozmawiajmy z nimi. Nawet gdy mówią, że tego nie potrzebują

- apelował Maciej Kawecki.

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Podczas pandemii liczba osób z depresją zwiększyła się

W 2021 roku Fundacja TVN świętuje swoje 20. urodziny i rozpoczyna kolejny ważny projekt – budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Zbiórkę funduszy na inwestycję wspiera kampania #zdrowiewgłowie, w którą zaangażowały się największe polskie gwiazdy. Spełniający światowe standardy ośrodek zostanie oddany do użytku pod koniec 2023 roku. Wartość inwestycji wyniesie 26 milionów złotych. Każdy może pomóc w budowie Centrum. Wystarczy wysłać SMS o treści POMAGAM na 7126 (koszt 1, 23 z VAT), BLiK numer 509 559 966, skorzystać z PayU, PayPro (przelewy24) lub płatności online na stronie fundacja.tvn.pl/wplac-online/.

Zobacz także:

Coraz więcej Polaków ma depresję. Psychiatra: "Ludzie nie wytrzymują tempa życia"

Zaburzenia psychiczne u młodych ludzi. "Jeśli czujecie, że wasze dziecko się zmieniło, nie wahajcie się szukać pomocy"

Syndrom Gardnera – czyli rodzicielskie wyobcowanie. Dziecko a rozwód

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości