Ogród

Domowy ogród z recykling. "Po narzędzia ogrodnicze wcale nie musimy iść do sklepu, niektóre z nich możemy zrobić sami"

Ogród

Do tego, aby stworzyć domowy ogródek wcale nie potrzebujemy specjalistycznych narzędzi czy drogich doniczek. Wszystko, co niezbędne możemy zrobić sami przy pomocy przedmiotów, które zazwyczaj wyrzucamy. Kilka pomysłów podrzucił Łukasz Skop.

Domowy ogródek z recyklingu

Do tego, aby zacząć swoją przygodę z ogrodnictwem potrzebujemy odrobinę chęci, trochę nasion i ogrodniczy sprzęt. Co ciekawe, nie po wszystkie narzędzia musimy iść do specjalistycznego sklepu, niektóre z nich możemy zrobić sami. Do ich wykonania posłużą nam wieszaki z pralni oraz butelki po wodzie czy mleku. Te ostatnie doskonale się nadadzą do zrobienia łopatki do przesypywania ziemi.

- Do jej wykonania potrzebna będzie butelka po mleku, ale taka, która ma rączkę, marker oraz nożyczki - mówił Łukasz Skop.

Z plastikowych butelek można stworzyć także samopodlewające się doniczki.

- W pierwszej kolejności rozcinamy butelkę na dwie części. Górną część przycinamy tak, aby miała równe brzegi - tłumaczył ogrodnik.

Gdy plastik jest przezroczysty, warto go czymś osłonić, np. balonem. Jeśli tego nie zrobimy, w naszej doniczce mogą pojawić się glony, które będą konkurowały z naszą rośliną.

- Następnie w nakrętce robimy niedużą dziurkę i przekładamy przez nią sznurek, na którym robimy supełek i przykręcamy ją do butelki - mówił Łukasz Skop.

To właśnie przez ten sznurek roślina będzie pobierała wodę. Wystarczy wlać ją do dolnej części butelki.

Kwietnik z wieszaków - jak go zrobić?

Drugie życie możemy nadać także wieszakom, które otrzymujemy po odebraniu ubrań z pralni. Odpowiednio wygięte i połączone stworzą oryginalny kwietnik.

- Dwa wieszaki musimy wygiąć tak, aby kształtem przypominały kwadrat. Następnie jeden bok trzeba spłaszczyć i wygiąć, aby uzyskać półokrągły kształt. Wyginając wieszaki, musimy zwrócić uwagę na to, aby zaczepy wieszaka były skierowane w tę samą stronę, a półokrągłe części w przeciwne kierunki - dodał Łukasz Skop.

Aby połączyć wieszaki, trzeba je owinąć sznurkiem.

Niewielkim kosztem możemy zrobić również tzw. zieloną ścianę. Tego rodzaju ozdoby cieszą się sporą popularnością i znajdują się w wielu domach. Do jej przygotowania przyda nam się bok dziecięcego łóżeczka. A jaką roślinę wybrać? Doskonale nada się do tego bluszcz.

- Do szczebelków naszej ściany trzeba przymocować doniczkę. Następnie delikatnie przekładamy łodygi rośliny przez kolejne szczebelki. Początkowo liście będą zwrócone w różne strony, ale po 2-3 tygodniach wszystkie zwrócą się w kierunku światła i utworzą zwartą ścianę - mówił Łukasz Skop.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Maluje obrazy w pracowni, która ma zaledwie 3 metry kwadratowe. Jej prace kupują kolekcjonerzy z całego świata

Ewa Juszkiewicz - polska gwiazda światowej sztuki. "Pokaz obrazu 'Strąki' jest wydarzeniem wyjątkowym"

Przez kilometr poruszał się na rękach i ciągnął samochód. Mistrz bicia rekordów wyznaczył sobie kolejny cel

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Łukasz Kowalski

Pozostałe wiadomości