Gorące tematy

Oscary 2021. "Nomadland" najlepszym filmem roku. O czym jest?

Gorące tematy

Aktualizacja:
Nomadland
materiały prasowe

Oscar 2021 dla Najlepszego filmu powędrował do "Nomadland" – filmu, będącego ekranizacją książki Jessiki Bruder. Wcześniej został nagrodzony m.in. Złotym Globem i nagrodą BAFTA. Sprawdź, o czym jest.

Oscary 2021. Najlepszy film

Podczas 93. Gali rozdania Oscarów wręczono nagrody, o których marzy cały przemysł filmowy. W kategorii Najlepszy film nominowanych było osiem znakomitych produkcji: "Ojciec", "Judas and the Black Messiah", "Mank", "Minari", "Nomadland", "Obiecująca. Młoda. Kobieta", "Sound of Metal" i "Proces Siódemki z Chicago".

Nagrodę otrzymał "Nomadland" w reżyserii Chloé Zhao ("Eternals", "Jeździec"). Film opowiada o sześćdziesięciokilkulatce, która z dnia na dzień traci dorobek życia i decyduje się wyruszyć w podróż przez Amerykę swoim wysłużonym vanem. Film powstał na postawie książki "Nomadland: Surviving America in the Twenty-First Century" autorstwa Jessiki Bruder. Prawa do ekranizacji tytułu kupiła grająca główną rolę w filmie Frances McDormand (nagrodzona Oscarem dla Najlepszej aktorki >> czytaj więcej), która nie ukrywa swojej fascynacji wolnością, cechującą życie współczesnych nomadów. To aktorka zaprosiła do współpracy Zhao.

- Obejrzyjcie nasz film na największym ekranie, jak to możliwe. A pewnego dnia weźcie wszystkich, których znacie, zabierzcie ich do kina tak, aby ramię w ramię siedzieć w ciemności i obejrzeć każdy film, który został tutaj przedstawiony – powiedziała Frances McDormand na oscarowej scenie.

Zobacz pełną listę zwycięzców Oscarów 2021

Oscary 2021. "Nomadland" – o czym jest film?

Fern (Frances McDormand) pakuje swojego vana i wyrusza w drogę jako współczesna nomadka, po tym jak w wyniku recesji straciła właściwie cały swój dotychczasowy dobytek. Otoczona starymi ubraniami i zdjęciami zmarłego męża, przenosi się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu pracy. Odwiedza kolejne stany, w których znajduje kolejne zajęcia: w przetwórni buraków cukrowych, sklepie z kamieniami czy centrum turystycznym w środku sezonu. Z czasem dołączy do wspólnoty współczesnych nomadów – ludzi żyjących "w drodze", bez stałego miejsca zamieszkania .

"Nomadland", trzeci film fabularny reżyserki Chloé Zhao, przedstawia historię Lindy May, Swankie i Boba Wellsa, prawdziwych nomadów, którzy stają się mentorami i towarzyszami Fern podczas jej podróży po rozległym amerykańskim Zachodzie. Stali się oni bohaterami filmu, a Zhao niejako zatarła granicę między fabularną narracją a dokumentem .

Zobacz wideo: Po raz 93. w historii rozdano Oscary. Oto zwycięzcy

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Kamila Glińska

Pozostałe wiadomości